Kým Francois Hollande otvára šampanské po víťazstve vo voľbách, francúzskym bankárom zrejme neostane nič ako utopiť svoj ňžiaľ v niečom menej bublinkovom.
Pokiaľ totiž Hollande odštartuje silnú ofenzívu proti francúzskym finančným inštitúciám, nezostane mu nič iné, ako za ne zaplatiť. Ich stabilita je totiž stále veľmi krehká a ich finančné bilancie sú veľmi vzdialené ideálu.
Kríza ešte ani zďaleka nekončí. Francúzskej ekonomike zostáva len málo síl pre rast a čo je dôležitejšie – tamojší bankový systém je zainteresovaný v juhoeurópskych štátoch.
Predtým som argumentoval v prospech francúzskych bánk, že možno prišiel čas, kedy sa môžu chopiť príležitostí a začať prinášať dobré výsledky svojim investorom. Zatiaľ sa ale zdá, že som sa škaredo pomýlil.
Takzvaný “Hollandov efekt” by totiž podľa odhadov mohol pre najväčšie francúzske banky znamenať až 10-percentný pokles ziskov v roku 2013. A to hlavne v súvislosti so zrejme nevyhnutnými zmenami v štruktúrach bánk a odvodoch.
Zmeny by mohli ovplyvňovať zisky francúzskych bánk aj počas niekoľkých nasledujúcich rokov. To by mohlo zvýšiť rizikové prémie týchto bánk. Navyše koncové riziko reprezentuje istý druh znárodnenia, podobného časom posledného socialistického prezidenta Mitterranda.
Aj keď to sa nám to v Saxo Bank zdá ako veľmi nepravdepodobný scenár. Avšak trh už jedna vlna znárodňovania trápi – a síce tá v Latinskej Amerike.
Najskôr výsledky hospodárenia a potom výsledky volieb
Société Générale tento týždeň priniesla do francúzskeho bankového sektora pozitívne momentum a svojimi výsledkami prekonala odhady analytikov. Aj keď prekvapenie nakoniec prišlo z oblasti príjmov z obchodovania. Hlavným cieľom všetkých troch najväčších francúzskych bánk – BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole – je posilnenie ich kapitálovej pozície. A odhady ocenenia pre rok 2012 indikujú veľkú neistotu týkajúcu sa schopnosti urobiť tak bez ďalšieho kapitálu alebo stabilizácie jadrových ziskov. Súčasná hodnota P / B pre rok 2012 je 0,51 u BNP, Société Générale má 0,3 a 0,22 pre Crédit Agricole. To sú krízové hodnoty, ktoré by mohli bolieť hlavne investorov v prípade, že budú banky nútené vydať nové akcie na takto nízkych úrovniach.
Záver
Nemali by sme preceňovať hrozbu “Vojny s finančným sektorom”. Pokiaľ nebudú iným spôsobom ohrozené jadrové zisky, potom by mali byť francúzske banky schopné tento tlak ustáť. Akékoľvek oznámenie úpisu nových akcií by sa v krátkodobom horizonte mohlo prejaviť negatívne. Z dlhodobého hľadiska by ale mohol byť taký úpis tým správnym riešením, pretože uzávierka kapitálovej primeranosti Basel je už v júni. V medzičase by sme sa mali viac zamerať na základné úrokové sadzby vo Francúzsku, pretože ak vzrastú, mohli by sa francúzske banky dostať do rovnako nepríjemnej pozície ako ich talianski konkurenti. Pomer riziko / odmena je bohužiaľ stále menej atraktívne a to sa do doby, než skončí status quo, nezmení.
Autor: Tomas Berggren | akciový analytik | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |