Na trhy sa opäť vrátila intradenná kolísavosť indexov. Dôvodom sú opäť krajiny zo skupiny PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko). Teraz sa ale pozornosť presunula k poslednému písmenu tejto skratky – S – a to predstavuje Španielsko.
Hlavnými hráčmi sú španielske banky Santander a BBVA
Počas uplynulého roka sme boli svedkami finančných problémov španielskych regionálnych bánk, takzvaných cajas (sporiteľne). V prípade mnohých z nich sa čakali tvrdé reformy, zlučovanie niektorých hráčov a odfiltrovanie zlých úverov. Tento proces bol veľmi pomalý, aj keď k niekoľkým ponukám došlo. Napríklad v minulom mesiaci prevzala CaixaBank svojho konkurenta Banca Civica. Súčasná situácia si zrejme žiada odozvu dvoch španielskych bankových gigantov Banco Santander a BBVA, ale môžu si teraz vôbec dovoliť požičiavať ďalšie peniaze?
Čas na upratovanie realitného portfólia
Spolu s tým, ako narastajú riziká a klesá kvalita úverov, pohybuje sa relatívne množstvo nesplácaných úverov na najvyššej úrovni za takmer 20 rokov (keď posledné čísla španielskej nezamestnanosti prekročili 20 percent). Objem nesplácaných pôžičiek predstavoval vo februári približne 144 miliárd, čo zodpovedá 8,15 percenta všetkých pôžičiek. V januári to pritom ešte bolo 7,9 percenta. Španielske banky potrebujú začať s upratovaním svojich súvah, pretože už nie je čas na ďalšie experimenty. Realitný trh stále klesá (1,7 percenta v 4. štvrťroku 2011). Pozorovatelia očakávajú oproti maximám hodnotu o 30 až 40 percent nižšiu, čo by zodpovedalo ďalšiemu 5- až 15percentnému pádu. To podľa nášho názoru v Saxo Bank prinesie ďalší tlak na disponibilné príjmy Španielov, čím klesne počet domácností schopných splácať svoje úvery.
Pozornosť sa teraz upiera na banky kritické pre celý finančný systém, Banco Santander a BBVA. Obe totiž majú na španielskom trhu významné expozície (pozri graf č 1 a 2).
Pretože medzi hlavné rizikové oblasti patrilo spočiatku práve úverovanie nehnuteľností, mohlo by v Španielsku dôjsť k urýchleniu ekonomického spomalenia. A to v dôsledku zhoršenej kreditnej kvality zo strany španielskych domácností aj firiem.
PIIG a teraz S – posledná prísada do kokteilu s názvom “smrteľná kríza”
Neopakujú sa práve udalosti známe z druhej polovice minulého roka? Toto nie je môj prvý článok, ktorý sa zameriava na španielsky bankový sektor, a som si istý, že nie je ani posledný. Minule som zdôrazňoval, že zdravie európskeho bankového systému závisí na španielskom trhu s nehnuteľnosťami, ale až doteraz sa pozornosť sústreďovala na naliehavejšie veci. Španielsko sa ďalej topí v problémoch, nezamestnanosť dosahuje takmer 25 percent. Schodok rozpočtu sa ani zďaleka nepodarilo znížiť na plánovanú hodnotu a niektoré regióny sú na pokraji finančného kolapsu. Pridajte k tomu všetkému ohromnú zápornú obchodnú bilanciu a tiež klesajúci realitný trh. Práve sme namiešali koktejl s názvom “smrteľná kríza”.
Šance na LTRO3 sa zvyšujú – ale bude to mať nejaký efekt?
Hovorí sa, že je Španielsko až príliš veľké na to, aby zbankrotovalo. Ale môžeme to vziať aj z druhej strany – je príliš veľké na to, aby mohlo byť zachránené. Je potrebné chrániť tamojší bankový systém, a zabrániť tak rozsiahlemu kolapsu. Prvé dve kolá dlhodobých refinančných operáciácií (Long-Term Refinancing Operation – DRO) z pera Európskej centrálnej banky pomohli všetkým juhoeurópskym bankám, ale zároveň sa pozornosť presunula na dlhy jednotlivých štátov.To so sebou nesie vyššie riziko v prípade, že začnú rásť výnosy štátnych dlhopisov. A k tomu skutočne došlo.
Opatrnosť je matka múdrosti
Je teraz vhodná chvíľa na nákup akcií španielskych bánk? Upratovacia fáza úverových portfólií bude nejaký čas trvať a vyžiada si nezanedbateľné finančné prostriedky, a to či s novým DRO alebo bez neho.
Počas prvého šoku z prelomu rokov 2008/2009 sa španielskym bankovým gigantom Banco Santander a BBVA darilo relatívne dobre (viď graf č 3).
To pravdepodobne súviselo s rastom pochádzajúcim z veľkých operácií v Strednej a Latinskej Amerike, z ktorých obe banky profitovali. Riziká sa však teraz zvýšili – vklady ECB atakujú nové maximá na hodnote okolo 700 až 800 miliárd eur, zatiaľ čo medzibankové sadzby v Európe sú stále na nízkej úrovni. Bohužiaľ tak bude najlepšie toto kolo vynechať a počkať, až sa situácia stabilizuje.
BBVA i Banco Santander oznamujú výsledky za prvý štvrťrok v rovnakom čase, 26. apríla. Tešte sa tak na odhady a rovnako na samotné výsledky a komentáre k nim. Výborný článok na tému Španielsko mal aj môj kolega Peter Garnry, nájdete ho tu.
Autor: Tomas Berggren, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |