Konečne si to pripusťme, svet je stále starší a tučnejší. Spolu s rozmachom ekonomiky a zvyšujúcimi sa životnými štandardmi z nás strava bohatá na mäso v podstate robí tučné bytosti. Takže by sme sa sami seba mali pýtať: Ako na tom môžeme zarobiť?
Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Môžete investovať buď do firiem, ktoré sa zameriavajú na tzv. asistovanú starostlivosť, ale z týchto akcií vám nikdy nekvapne maximálna možná suma točiaca sa okolo obezitného boomu. Alebo môžete vložiť svoje peniaze do farmaceutickým firiem, ktoré sa snažia s obezitou bojovať, ale tie sa väčšinou sústreďujú aj na iné choroby a v tých by sa zisk z obezity mohol rozpustiť. Najčistejší spôsob, ako profitovať z celosvetovej nestriedmosti, je cez spoločnosti zaoberajúce sa liečbou diabetu. A v tejto oblasti snáď neexistuje rýdzejší hráč, než je Novo Nordisk.
Trochu diabetologickej teórie
Najčastejšou formou cukrovky je typ II, ktorý sa na celkovom výskyte tejto choroby podieľa 90 percentami. Hlavnými dôvodmi vzniku diabetu II. typu sú faktory ako obezita, nedostatok fyzickej aktivity, nezdravá strava a stres, čo by vlastne sedelo na popis života priemerného človeka západnej spoločnosti.
Trh spojený s liečbou diabetu vzrástol v posledných piatich rokoch o 11 percent. A táto tendencia sa zrejme nezmení. Už len v súvislosti s tým, ako sa predlžuje dĺžka nášho života a naše pupky narastajú. Pretože západná kultúra a západné zvyky sa premietajú aj do rozvíjajúcich sa ekonomík, rozšírenie diabetu sa dá očakávať aj v štátoch ako sú Čína a India. Zatiaľ čo sa v posledných desiatich rokoch zvýšila spotreba inzulínu na hlavu o 47 percent v USA, o 61 percent v Nemecku, o 77 percent vo Veľkej Británii, o 87 percent v Japonsku, v Číne spotreba dokonca vyletela na 1300 percent. To len zdôrazňuje odhad, že v Číne je v súčasnosti najviac ľudí na svete s diabetom typu II. Táto choroba sa týka odhadom 10 percent populácie, čo je dokonca vyšší pomer ako v USA.
Podiel Novo Nordisk na celosvetovom trhu je teraz 51 percent. Toto číslo sa pritom v posledných šiestich rokoch nezmenilo. Podiel firmy na čínskom trhu je 63 percent, ale keďže je Čína v tejto oblasti relatívne “nepobozkaná”, čínsky trh s diabetom predstavuje ročne len 4,5 miliardy DKK (v prepočte zhruba 605 miliónov EUR), čo je menej ako 7 percent celosvetových tržieb Novo Nordisk. Toto je dôležitá informácia, pretože aj keď je teraz čínsky trh relatívne malý, v oblasti liečby diabetu sa objavuje silná tendencia k vernosti k známej značke. Ak dokáže Novo ovládať čínsky trh aj v najbližších rokoch, môže z toho táto firma alebo akákoľvek iná zaoberajúca sa cukrovkou významne ťažiť.
Novo Nordisk sa na trhu s diabetom darí najlepšie, pretože viac ako 75 percent jeho predajov a 65 percent jeho prevádzkových výnosov pochádza priamo z liečby diabetu. V súčasnosti dosahuje pomer trhovej ceny akcií a zisku na akciu pre nasledujúci rok (forward P / E) hodnotu 24, čo znamená, že má táto akcia rastový potenciál. A prečo by vlastne aj nemala mať? Spoločnosť má zďaleka najväčší podiel na trhu, kde sa už objavuje len pár menších hráčov, a pretože sa sústreďuje hlavne na diabetes, na rozdiel od Sanofi a Eli Lilly, môže Novo Nordisk všetku svoju energiu vložiť do liečby cukrovky. A to je veľká strategická i nedosiahnuteľná výhoda.
Ak budeme predpokladať, že trh porastie o 11 percent aj naďalej a že Novo Nordisk udrží svoj 50percentný podiel na celosvetovom trhu, potom môžeme rýchlo odhadnúť, že tržby (top line) Novo Nordisk by mohli aj ďalej rásť v rozmedzí 10 až 11 percent. Vďaka jeho rozsahu sa náš konzervatívny odhad rastu ziskov (bottom line) pohybuje okolo 13 percent. Akcie sa v posledných štyroch kvartáloch obchodovali za trailing P / E 27 (leading alebo forward P / E 24) a ak sú moje predpoklady rastu správne, potom sa v roku 2016 bude obchodovať jeho forward P / E za slušných 16.
Akcie firmy sa v súčasnosti obchodujú na hornej hranici celkových P / E hodnôt, čo môžete vidieť nižšie na našom grafe ocenenia pochádzajúceho z Akciového prieskumu Saxo Bank. Aj keď je táto akcia na môj vkus trochu drahá, investori hľadajúci rastové akcie určite ocenia sekulárny rast diabetu (vďaka samotnému diabetu by to nemuselo byť práve správne označenie) a dominantnú pozíciu firmy.
Hoci som sa do Novo Nordisk bezhlavo zamiloval, mne osobne sa cena akcie zdá príliš vysoká. Preto budem vyčkávať a modliť sa, aby sa začala obchodovať okolo P / E 20, aby sa mi táto kúpa vyplatila. Aj keď by som medzitým mohol premeškať dobrú investíciu, odmietam za rast platiť tak vysokú cenu.
Autor: Matt Bolduc, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |