Osem otázok pre Andrewa Robinsona o vývoji čínskej ekonomiky a jej vyhliadkach na ďalšie roky.
Je v Číne realitná bublina? Kedy spľasne?
V Číne už boli podniknuté kroky na skrotenie špekulatívneho nárastu cien nehnuteľností, ktoré obmedzujú poskytnutie druhých a tretích hypoték, došlo k zníženiu úverov poskytovaných developerom atď. Ceny nehnuteľností od septembra minulého roka klesajú, takže táto bublina sa skôr zmenšuje než rastie.
Je reálny odhadovaný rast HDP o 7,5 % v roku 2012? Ako sa bude ďalej vyvíjať čínska ekonomika?
Kvitujeme poznanie, že prehnaný dôraz na export, ako podporu rastu, je v daných externých podmienkach globálneho hospodárstva neudržateľný. Nižšie stanovené ciele poskytujú úradom viac flexibility v presadzovaní ďalších cieľov, ako je zlepšenie zdravotnej starostlivosti, redistribúcia bohatstva a ďalšie. Majte na pamäti, že ciele pre rast boli v posledných desiatich rokoch alebo aj dlhšie každoročne prekonané (niekedy menej, niekedy viac), takže áno, rast o 7,5% pre rok 2012 je realistický.
Sú reálne očakávania, že výrobňu sveta “Made in China” čoskoro nahradí “Made in Vietnam”?
Hrozba “nových ázijských” ekonomík rastie – pracovná sila je stále dynamickejšia (a lacnejšia, pretože občania Číny požadujú vyššie mzdy, aby dosiahli na vyšší životný štandard). Navyše pozorujeme pokračujúci odklon od čínskeho exportu (v súlade s vyhlásenou politikou) a to všetko uvoľňuje priestor ostatným ekonomikám.
Smeruje skutočne Čína ku “znalostnej ekonomike” alebo je to len ilúzia?
Tendencia tu skutočne je, ale posun v postoji a vo vedomostiach je beh na dlhú trať.
Aké sektory budú hlavným ťahúňom čínskej ekonomiky v nasledujúcich rokoch?
Čína sa bude naďalej sústreďovať na infraštruktúrne projekty, ktoré ale budú prepracovanejšie (žiadne cesty do nikam alebo mosty cez nič). Investície a vývoj na železnici by sa mali po krátkej prestávke, ktorá prišla vlani po nehode vlastného rýchlovlaku, opäť zdvihnúť.
Je vôbec čínsky mix “komunizmu s posilňujúcimi prvkami kapitalizmu” dlhodobo udržateľný?
Zlatý stred predstavuje to “najlepšie z oboch svetov”. Zvyšujúce sa rozdiely v bohatstve však vytvárajú v Číne napätie a nedávne politické snahy mieria práve týmto smerom. Počkajme a uvidíme, či je to dosiahnuteľné.
Aký bude mať prípadný krach eurozóny dopad na Čínu? Vzrastú investície Číny v EÚ?
Exportná ekonomika Číny už spomalenie tohto regiónu pocítila. S ohľadom na investície síce Čína apeluje na Európu, aby dala svoje hospodárstvo do poriadku, nech môžu investície pokračovať, avšak vďaka snahe diverzifikovať (aj mimo USA) budú pravdepodobne čínske investície do Európy rásť (aj keď klesajúcim tempom).
Bude Čína v roku 2030 najväčšou svetovou ekonomikou? V čom sa bude líšiť od USA?
Všeobecne sa verí v to, že v roku 2030 budú snahy o zvýšenie domáceho dopytu a zníženie závislosti na exporte uvedené do praxe a budú fungovať. Zjavným rozdielom medzi Čínou a USA je veľkosť oboch ekonomík, ale dôležitú úlohu zohráva aj demografický vývoj. V USA je populácia a pracovná sila staršia v porovnaní s mladou pracovnou silou v Číne.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |