Po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú spôsobilo zemetrasenie a následná vlna cunami, sa rozbehla diskusia o budúcnosti jadrovej energie vo svete.
Napríklad Nemecko plánovalo uzavretie všetkých svojich jadrových reaktorov do roku 2022. (I keď to bol možno len pokus vlády Angely Merkelovej zaistiť si populistickú podporu. To sa ale nikdy nedozvieme. Avšak v čase, keď sa všetky štáty snažia šetriť, vychádza uzavretie 17% kapacity veľmi draho.)
Nemecký podiel v celosvetovom meradle tvorí len 5% z celkového objemu vyrobenej jadrovej elektriny. Takže aj keď krajina naplní svoje plány, bude to znamenať len malý vplyv na celý jadrový priemysel. Avšak anti-nukleárna diskusia priniesla mnoho otáznikov o budúcnosti jadrovej energie na svete. V globálnom jadrovom priemysle sa toho ale veľa nezmenilo. Ako môžeme vidieť, tak havária vo Fukušime mala celosvetovo len malý vplyv na existujúce, plánované aj navrhované jadrové reaktory (pozri tabuľky nižšie).
Počet všetkých jadrových reaktorov v prevádzke aj vo výstavbe sa nezmenil; 987 pred katastrofou a 987 v súčasnosti. To znamená, že dlhodobý dopyt po uráne sa od minulého roka nezmenil. Krátkodobý dopyt mohol byť ovplyvnený menším poklesom u reaktorov, ktoré sú teraz v prevádzke. Aj tak spotová cena uránu od havárie vo Fukušimě klesla zhruba o 20% (pozri graf 1).
Od polovice decembra, kedy spoločnosti ťažiace urán zrejme narazili na dno, vykázali ich akcie neuveriteľné zisky. V našom koši si polepšili o viac ako 35%. Firmy Uranium One a Laramide resources si pripísali nárasty o 53%, respektíve 69% (pozri graf 2).
Oplatí sa teda ešte stále investovať do spoločností ťažiacich urán? Ťažobné spoločnosti zahrnuté v našom portfóliu stratili od marca minulého roka 50% svojej pôvodnej hodnoty, čo len dokazuje, ako zle sa týmto spoločnostiam darilo od fukušimskej tragédie. Zdá sa, že dlhodobé fundamenty uránového sektora, presnejšie povedané dopyt z existujúcich a budúcich reaktorov, zostali nedotknuté. Na druhej strane padlo na dno ocenenie akcií, z čoho môžeme viniť len sentiment investorov. Investície do jadrovej energie teraz síce nemusia byť v móde, ale aj tak môže ísť o veľkú príležitosť. Tiež treba brať na vedomie, že ceny kovov kolíšu a žiadna investícia nemusí byť nutne bezriziková a úspešná.
Zaujal vás príbeh uránu? V tom prípade sa pozrite na niekoľko tém z uránového priemyslu, na ktoré som sa zameral v septembri (Urán, rozhodujúce sú dodávky! Časť prvá a Urán, rozhodujúce sú dodávky! Časť druhá)
Autor: Matt Bolduc | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |