Súčasná situácia je pre akcie európskych bánk veľmi náročná. A to najmä kvôli rastúcim dlhom verejných financií a nízkemu ekonomickému rastu v Európe. S tým, ako sa na trh vracia ochota riskovať, majú investori tendenciu podceňovať riziká vývoja mnohých európskych bánk.
Kedy sa európske banky dostanú do hry?
Všeobecne platí, že investície do bankového sektora znamenajú niečo ako poskytnúť dlhodobú pôžičku. Dôležité je dobre si zvoliť načasovanie investícií a fázu kreditného cyklu. Pre úspech investícií je navyše dôležitý stabilný ekonomický rast a rastúce objemy pôžičiek.
Už sme tento bod v Európe dosiahli?
Zadlženie rastie, rovnako ako nezamestnanosť a navyše ekonomiky stagnujú, takže musím povedať: určite nie. Programy DRO Európskej centrálnej banky povzbudili vlastné zisky bánk, ktoré sa týchto programov zúčastnili, to ale nevydrží večne. Programy DRO navyše podľa môjho názoru zvyšujú nominálne riziko v prípade udalosti s nízkou pravdepodobnosťou výskytu, teda napríklad “ďalšieho” bankrotu v Európe.
Rozdiel vo výkonnosti – nestávkujte na sektor
Mnoho investorov predpokladá, že najviac zasiahnuté banky majú z hľadiska príjmov veľký potenciál. Preto je teraz možnosť ďalšieho rastu (riziko / odmena) obrovská. To je ale najväčšia chyba, pretože sa to nestane. Kvôli splneniu prísnejších pravidiel regulátorov sa totiž budú musieť podstatne oddlžiť. Čo v konečnom dôsledku znamená, že ich zisk na akciu v porovnaní s predchádzajúcimi výsledkami bude nedosiahnuteľný.
Geografia a kvalita úverov ako dôležité faktory
Keď sa chceme vyhnúť nákupu bánk na pokraji kolapsu, je kľúčové sledovať kvalitu ich úverov a geografické rozloženie. V najbližšej dobe je potrebné sa bližšie zamerať najmä na štáty ako sú Portugalsko a Španielsko. Na zoznam vysoko rizikových ekonomík sa ale dostávajú aj východoeurópske krajiny, pretože majú obmedzený prístup na medzinárodný úverový trh. Najmä v čase, keď je na trhu nedostatok likvidity a časy vysokého rastu úverov sú kvôli kríze tu. Veľmi rizikové sú aj Taliansko a Francúzsko, pretože tamojšie banky majú významné expozície voči južnej a východnej Európe.
Investori by sa tak mali radšej poobzerať po bankách, ktoré preukázali svoju odolnosť už v časoch krízy. Ide o banky, ktoré majú svoje úverové portfólio konsolidované v tých oblastiach a segmentoch, kde sa môžu oprieť o dlhodobé know-how vlastného biznisu. Zaujímavými regiónmi sú Škandinávia a Švajčiarsko, ktoré majú pevné fiškálne základy a silné predpoklady k rastu.
Medzi banky, ktoré v posledných desaťročiach posilňovali vďaka expanzii na nové trhy, ale teraz sú na ústupe, patrí napríklad RBS, Commerzbank, Unicredit, BNP Paribas, Santander atď. To značí, že globálny model finančných konglomerátov bánk so zameraním na cezhraničné bankovníctvo vyšiel z módy.
Už jednoducho nie je možné ignorovať geografický dosah ich biznisu. Niekedy je lepšie nakúpiť balík nemeckých hypotekárnych úverov za jeho účtovnú hodnotu ako balík španielskych hypoték za štvrtinu účtovnej hodnoty. Navyše nízka migrácia úverového rizika a historické straty z úverov tiež vypovedajú o obozretnosti bánk v prípade krízových situácií. Navyše požiadavky na nový kapitál donútia banky, aby boli opatrnejšie pri výbere svojich ďalších aktivít.
Zlé načasovanie
Napriek nedávnej rely na bankových akciách zostáva riziko stále celkom vysoké. Najmä ak vezmeme do úvahy, že európska ekonomika ešte nestojí na pevných základoch. Preto je teraz zrejme lepšie investície do bankových titulov odložiť.
Autor: Tomas Berggren | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |