Výročné zasadnutie čínskeho parlamentu sa skončilo posledným prejavom čínskeho premiéra Wen Ťia-Paa, ktorému čoskoro vyprší mandát. Väčšina dôležitých oznámení a opatrení pritom zaznela na začiatku konferencie, a tak už na ne trhy mali možnosť zareagovať.
Znížený výhľad rastu
Cieľ pre ekonomický rast roku 2012 bol znížený na osemročné minimum 7,5 percenta, pričom dlhodobý ročný cieľ bol v posledných dvoch päťročniciach stanovený na 8 percent. (Všimnite si, že od roku 2005 dosiahla čínska ekonomika vrchol vo výške 14,2 percenta v roku 2007 a potom klesla na 9,2 percentuálne minimum v roku 2009 a vlani. Cieľom sa tak v tomto prípade skôr rozumie latka, ktorú treba prekonať, ako absolútny cieľ.)
Rebalans ekonomiky
Čína chce dať vládnym plánovačom voľnosť, aby prijali kroky k nastoleniu rovnováhy v ekonomike a zastavili rast cien. Zmeny v najvyššom vedení strany sa totiž blížia – má k nim dôjsť na prelome tohto a budúceho roka. Rebalans ekonomiky je zrejme prioritou. Silne exportne orientovaný model totiž čelí silnému tlaku slabnúceho svetového dopytu, keď podľa posledných údajov pokračuje trend slabnúceho exportu. Ten dosiahol svoj vrchol v polovici roka 2010 a obchodná bilancia sa potom vo februári dokonca prepadla hlboko do deficitu. Je síce pravda, že dáta z prvých dvoch mesiacov sú kvôli oslavám čínskeho nového roka skreslené, ale základný trend je tu stále patrný.
Premiér Wen Ťia-Pao zdôraznil, že jeho vláda zavedie také opatrenia, ktoré podporia domácu spotrebu (zatiaľ však nie sú známe žiadne detaily). Ďalším cieľom je “razantne upraviť distribúciu príjmov naprieč celou spoločnosťou – zvýšiť príjmy nízko- a strednoprímovým skupinám obyvateľov, a tým podporiť spotrebu domácností”. Tieto opatrenia znamenajú, že významné čiastky skôr putujúce do infraštruktúry sa presunú do oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a sociálnych programov. Zdá sa, že ide aj o pokus zmierniť rastúce sociálne pnutie a umlčať historky o protestujúcich dedinčanoch a etnickom napätí. Nepochybujem o tom, že toto bude ešte dlhá cesta.
Dlh a peňažná zásoba
Čínsky premiér predpokladá rast objemu peňažnej zásoby o 14 percent (v súčasnosti dosahuje medziročne 13 percent) a uistil, že zníži rastúce dlhy miestnych vlád. Posledné čísla (až do konca roku 2010) ukazujú, že tieto dlhy už dosahujú 10,7 bilióna čínskych jenov – v prepočte asi 1,7 bilióna amerických dolárov.
Mena
Wen Ťia-Pao sa v priebehu zasadania zmienil o jene len veľmi málo. Ten by mal byť podľa jeho slov “v zásade stabilný” s posilnením obojsmernej flexibility. Viac o čínskej menovej politike sme počuli od šéfa tamojšej centrálnej banky. Guvernér Čou sa o nej zmienil na svojej výročnej tlačovej konferencii (o tej sme písali tu, v druhom odseku článku).
Dedičstvo
Počas posledného desaťročia bol premiér Wen Ťia-Pao za advokáta politického uvoľňovania a zástancu väčšej podpory pre ľudí s nízkymi príjmami. Najmä migrujúcich robotníkov z vidieka.
Aj tak sa však priepasť medzi bohatými a chudobnými zväčšila, pričom počet čínskych miliardárov sa v roku 2011 oproti roku 2010 takmer zdvojnásobil a v krajine je ich teraz na 146 (podľa časopisu Forbes). Približne štvrtina pracovnej sily v krajine je závislá na kolísajúcom dopyte a kapitále z vyspelých krajín. Tie v časoch konjunktúry vyniesli Čínu na pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta, hneď za Spojenými štátmi. Zároveň Čína prispieva ku globálnemu rastu viac ako ktorýkoľvek iný národ.
Budúcnosť
Ako premiér Wen Ťia-Pao, tak prezident Chu Ťin-Tchao majú oficiálne naplánované odstúpiť na zasadnutí národného parlamentu na začiatku budúceho roka. Takže sa ešte uvidí, či sa vôbec dočkáme ovocia z uvedených plánov rozvoja. Vzhľadom na to, aké bolo v minulosti tempo reforiem a zmien, sú tieto plány skôr ako večera o desiatich chodoch ako poludňajšia misa rezancov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |