“Múdrosť nie je nič iné ako uzdravená bolesť.” – Robert Gary Lee
V minulých dňoch sa prvýkrát začalo hovoriť o tom, že by Bernanke mohol na čas stopnúť svoj menový experiment. Dôvodom sú lepšie čísla z trhu práce a podpora tejto stratégie (nielen) vo vnútri Fedu. Americkej centrálnej banke táto myšlienka zrejme nechtiac unikla napriek hlásnej trúbe Wall Street Journalu Jona Hilsenratha, ktorý sa na Fed špecializuje. Všetko sa môžete dočítať v článku Fed si dáva v hodnotení ekonomiky na čas.
Piatková správa o americkej nezamestnanosti je potom zaujímavá z dvoch dôvodov. Vďaka dobrým číslam bude pre Bernankeho Fed ťažké argumentovať v prospech nafukovania ekonomiky cez kvantitatívne uvoľňovanie a tzv. operáciu Twist. (pozn. redakcie: Fed by podporil ekonomiku tým, že by kupoval a predával štátne dlhopisy s rozdielnou splatnosťou. Cieľom je znížiť úroky na vzdialenejšom konci výnosovej krivky – firmy tak získajú dôvod investovať, ale banka zároveň plánuje uľahčiť refinancovanie hypotekárnych úverov bežným Američanom.)
Je iróniou, že zlé je v tomto prípade vlastne dobré a naopak. Ale to je len obchodná paradigma z decembra minulého roka – nič nie je také, ako sme sa domnievali.
Kam ide Čína, tam ide aj zvyšok sveta
Premiér Wen Ťia-pao na výročnej schôdzi Národného ľudového zhromaždenia ľudových zástupcov naznačil, že cieľ pre ekonomický rast bude znížený (konkrétne 7,5 percenta, pričom v posledných dvoch päťročniciach sa počítalo s osempercentným rastom), zatiaľ čo pozornosť sa sústredí na “spoločenskú harmóniu”, presnejšie verejné blaho. Všimnite si hlavne tieto dôležité body, o ktorých premiér hovoril:
Slová Wen Ťia-paa so sebou nesú aj ďalšie dôsledky, ktoré si väčšina ľudí nedokáže ani predstaviť. Analytik Credit Suisse Tung Tchao vidí tieto opatrenia ako koniec:
Jeho článok nájdete tu.
Podobnej témy sa dotkla aj Svetová banka vo svojej februárovej správe nazvanej Čína v roku 2030: Budovanie modernej, harmonickej a kreatívnej spoločnosti s vysokým prímom.
Odporúčania Svetovej banky zahŕňajú nasledujúce body (a zdá sa, že ich potvrdila aj čínska elita):
Tieto body nie sú ďaleko od mojich výhrad a myšlienok z februárového článku Made in China.
Musíme si opäť uvedomiť, že Čína poháňa rast všetkých štátov i trhov, a rovnako tak je aj fiškálnom stimulom. Síce sa nám to nemusí páčiť, ale vo svete, kde je míňajúci vydaný na milosť a nemilosť veriteľom, je cena, ktorú platí, vlastne druhom otroctva k lacným peniazom a závislosťou na národoch, ktoré sa nachádzajú ďaleko od našich hraníc.
Čína sa od počiatkov finančnej krízy v rokoch 2007/2008 do roku 2010 podieľala na celkovom novom raste globálnej ekonomiky 50 percentami. Manipulácia so základnou úrokovou sadzbou ale narobila veľkú paseku nielen v modeli ekonomického rastu, ale aj na akciových výnosoch.
Trhy tento rok vsádzajú na to, že Čína síce pribrzdí, ale aj tak si čínska inflácia postaví hlavu (aj cez výzvy na udržanie 4 percent v tomto roku). Podobne sa pritom chovajú aj čínske realitné bubliny. Počas svojej nedávnej návštevy Číny som sa stretol so štátnymi tajomníkmi, ktorí v Pekingu vlastnia dva alebo tri byty určené na špekulácie.
Zamýšľané kroky mi ale poriadne nedávajú zmysel. Zvýšený záujem o harmóniu podľa mňa povedie k menšiemu rastu, ktorý sa potom premietne do svetového hospodárstva prostredníctvom nižšieho dopytu po komoditách (nepočítam energie) a všeobecne neochoty sporiť zo strany Číny. Tieto útraty (investície do školstva či zdravotníctva) budú opäť znamenať horšiu obchodnú bilanciu a slabší (a nie silnejší) jen.
Čo si ďalej zaslúži pozornosť investorov?
Spor Izrael verzus Irán: Táto vec nás veľmi znepokojuje. Je zrejmé, že Obamova doktrína (v štýle počkáme a uvidíme) nie je práve politika, ktorú by Izrael privítal. Navyše Obamova dôveryhodnosť sa zo strany Izraela dá v najlepšom prípade nazvať ako nútená. Menej ako dve percentá voľnej kapacity v ropnej produkcii už totiž znamenajú vážny problém. Tiež pozorujeme, že cena benzínu pokračuje k hranici 5 dolárov za galón. K tomuto posunu došlo potom, čo sa v minulom týždni objavila zvesť o poklese dodávok ropy.
Merkelová verzus MMF verzus Club Med: Táto záležitosť sa začína nepríjemne komplikovať. Správa prednesená holandským poslancom Wildersom (z pera britskej poradenskej firmy Lombard Street Research, podľa ktorej by bolo opustenie eura lacnejšie ako jeho ďalšie používanie) znechutila Európsku úniu ešte viac všetkým, čo už ju nemajú radi teraz. Podľa Ústavu pre medzinárodné financie (IIF) a jeho správy pre zamestnancov by prípadný krach Grécka dopadol na eurozónu biliónom eur, čo Berlínu na dobrej nálade nepridá. Znovu si dovolím pripomenúť, že Merkelovej dochádza čas.
Správa o americkej nezamestnanosti: Je jasné, že silné číslo je zlé číslo. Naopak zlé číslo by bolo dobré. Je to síce smutné, ale je to tak.
Výnosy: Je otázkou, či máme dlhopisy milovať alebo nenávidieť. Po prvé, prečo ich milovať? Stále je to najlacnejší variant na nie príliš vynášajúcom akciovom trhu. Avšak po druhé, Európa je nové Japonsko. Objavuje sa deflácia a pomalší ako pomalý rast. Vitajte v Tokiu, pani Merkelová. A prečo radšej zvoliť krátkodobé dlhopisy? Nemecko je na škorpiónovi so svojou víziou vyplatiť celú eurozónu a celá vec sa poriadne predražila.
Akcie: Stále viac je zreteľná divergencia.
Ako postupovať alebo stratégie
Akcie: Short Stoxx50 verzus long u našich generických modelov
FX: Short na AUD verzus USD (kvôli Číne a zadlženosti), long na USD index. Kľúčová hodnota pri zlate je 1688/75 USD. Ak zavrie nižšie, máme tu vrchol cyklu.
Pevný výnos: Zostaňte vo všetkých oblastiach neutrálny. Úverové financovanie a úvery sú stále najväčším rizikom pre narušenie trhu.
Ekonomika: Čo sa týka ekonomických dát, aj naďalej spoliehajte na návrat k priemerným hodnotám. Verte, že obdobie, kedy oznámené dáta boli lepšie než očakávania, je za nami a nastupuje obdobie horších než očakávaných dát. Európa padá v oblasti tvrdých čísel voľným pádom, zatiaľ čo USA sa spamätávajú z nízkych hodnôt a do ich plachiet sa možno oprel protivietor. Situácia v Číne a Japonsku sa obracia k horšiemu.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |