Čo je momentum? Momentum je hráč, ktorý bude zajtra nadhadzovať loptičky. – Earl Weaver
Musím sa priznať k “únave z analýz”, v ktorých niekto spomína DRO, Grécko alebo “peniaze na vedľajšej koľaji” ako argumenty pre to, ako pekne dnešný svet funguje. Ja urobím niečo drastické …. ako napríklad, že začnem fandiť Arsenalu alebo ešte horšie, Manchestru United (dodávam, že fandím Queens Park Rangers – smutné, ale pravdivé).
Úlohou ekonóma alebo analytického tímu, ako je ten náš v Saxo Bank, nie je mať vždy v predpovediach pravdu. Je to jednoducho snaha spochybňovať status quo a prinútiť ľudí rozmýšľať mimo svoju komfortnú zónu, akokoľvek to môže byť vo svetle súčasnej trhovej paradigmy nepríjemné.
Práve teraz panuje na trhu konsenzus, že je momentum nezastaviteľné. Čo s všetkými tými voľnými peniazmi a “preťahovaním a predstieraním”, kam až oko dovidí. Pridávam sa ale ku skúsenému trénerovi baseballu Earlovi Weaverovi, ktorý vyhlásil, že momentum je dobré iba ako hráč, ktorý bude zajtra nadhadzovať loptičky. Teda inak povedané – momentum existuje len ak vydrží fungovať aj zajtra.
Vyzdvihnem len pár zjavných obáv vo veci platnosti súčasného “momenta”:
Ceny energií sú v súčasnosti vysoké – dokonca vyššie, než hodnoty ropy Brent zo začiatku minulej Arabskej jari (Brent je pritom porovnávacie meradlo pre väčšinu svetových zásob ropy). V skutočnosti, ak sa pozrieme na ceny ropy Brent v eurách a librách, dosiahli rekord už v minulých dňoch. Navyše priemerná cena benzínu v Spojených štátoch, ktorá sa veľkou mierou podieľa na utváraní indexu spotrebiteľskej dôvery, prekonala v Kalifornii 4 doláre za galón. Na vzostupnej vlne sa opäť vezie aj aktuálny ropný future kontrakt, ktorý ešte nedávno klesal.
Vysoké ceny energií a benzínu môžu ekonomiku rýchlo poškodiť niekoľkými spôsobmi – naprieč nižšej kúpnej sile, vyššej inflácii a sentimentu. Podrobnejšie informácie sa môžete dočítať v článku International Business Times s názvom Stúpajúce ceny benzínu: Šesť vecí, ktoré by ste mali vedieť.
Zvýšené ceny energií dokonca niektorých z mojich kolegov prinútili, aby znížili svoje odhady rastu americkej ekonomiky. Konkrétne predpovedajú u ročných hodnôt pokles z 2,0% na 1,5%.
Podľa odhadov ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg, porastie tento rok ekonomika USA o 2,2%. Cena ropy Brent sa potom bude pohybovať okolo 118 dolárov za barel a hlavný ukazovateľ pre americkú ropu, WTI (West Texas Intermediate), sa počas roka bude pohybovať okolo 108 dolárov. Už teraz prevyšuje cena priemer týchto odhadov, a to ešte ani nezačala sezóna motoristov a naplno bežiacich klimatizácií. To vzbudzuje obavy o perspektívach ďalšieho rastu.
Jasná zhoda nepanuje ani u vychvaľovaného indexu ekonomických prekvapení z dielne Citigroup (Citigroup Surprise Index – CESI), ktorým si väčšina z ľudí veriacich na momentum vysvetľuje “lepšie čísla americkej ekonomiky, než sa všeobecne predpovedalo,” z minulého mesiaca. Saxo Bank pri skúmaní ekonomických ukazovateľov narazila na to, že sa tento rok čiastočne opakuje sezónny charakter z roku 2011. A aspoň čo sa týka metodiky CESI, sme na správnej ceste.
Index CESI má tendenciu vracať sa k normálu (na grafe vyššie ide zhruba o nulovú hodnotu – ľavá časť grafu). Pred pár týždňami sme boli svedkami vyšších hodnôt, teraz sa všetko vracia k normálu. Predpokladáme, že tento pohyb nadol bude pokračovať, ale nie tak intenzívne ako vlani. Podobné je to u nášho obľúbeného a významného indikátoru Consumer Metrics, ktorý sa má k nižším hodnotám vracať oveľa pomalšie ako vlani. Inými slovami: Áno, bude sa tak trochu opakovať situácia z minulého roka, ale v priemere bude lepší. Napriek tomu nám nastupujúci nadhadzovač môže dokázať, že v súčasnej ekonomike neexistuje nič ako momentum. Obzvlášť keď sa pozrieme na ceny energií.
Geopolitické riziká rastú. Je potrebné zvážiť rad koncových rizík
Začiatkom týždňa, konkrétne 5. marca, začala v Pekingu výročná schôdza Národného ľudového zhromaždenia ľudových zástupcov. Podľa predpokladov bola na ňom oznámená zhoršená predpoveď rastu HDP. (pozn. redakcie: Tento rok má krajina dosiahnuť výkon zhruba 7,5 percenta HDP, čo je najmenej za posledných 8 rokov. Podľa čínskeho premiéra Wen Ťia-pa sa tento rok výdavky čínskeho rozpočtu vyšplhajú na 12,43 bilióna jenov. Deficit má potom vyrásť na 1,5% HDP oproti 1,1% vlani.)
Irán: Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) má čoskoro vydať svoju správu týkajúcu sa návštevy Iránu. Debata okolo jeho jadrového programu sa ďalej vyostruje. Amos Yadlin, bývalý generál izraelského vojenského letectva v zálohe a náčelník izraelskej vojenskej rozviedky Aman, sa minulý týždeň pustil v hlavnom stĺpiku New York Times do Iránu, keď v článku s názvom Posledná šanca Izraela udrieť v Iráne túto krajinu jasne varoval. Zároveň tým dal najavo prezidentovi Obamovi, že sa Izrael cíti pod tlakom a že mu dochádza čas. Súčasne sa v piatok konali v Iráne voľby do tamojšieho parlamentu, v ktorých podľa predbežných výsledkov zvíťazili konzervatívni prívrženci duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího s viac ako 75 percentami hlasov. Ešte pred začiatkom hlasovania sme pritom očakávali, že sa celková účasť bude pohybovať okolo 64 percent. Avšak situácia je vážna. Na môj vkus až príliš vážna, pretože svet má menej ako dve percentá voľných kapacít v ropnej produkcii.
Geopolitické riziko je v podstate nízke, ale s veľkým dopadom a nedá sa predpovedať podľa referenčných prípadov. Dosť ma ale trápi to, že sa “zóny konfliktu” týždeň čo týždeň rozširujú, zatiaľ čo ekonomika celosvetovo čelí zoštíhľovaniu verejného sektora i vysokým cenám energií. Dúfajme, že nám zajtra nadhadzovač ukáže, ako sa to má hrať. Obávam sa však, že momentum na tomto trhu zodpovedá skôr stádovitému správaniu než aby odrážalo priaznivé vyhliadky.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |