Diskusia o tom, aké účinky bude mať presadenie pravidiel Basel 2,5 – 3 na európsky bankový sektor, sa doteraz primárne točila okolo kapitálovej primeranosti. Všeobecným problémom však pri súčasnej regulácii je, že podporuje skôr cyklický charakter bankovníctva, než aby pôsobila proticyklicky. To má potom za následok, že sú banky zahltené úlohami, aby dokázali plniť tvrdšie pravidlá regulátorov.
Zavedenie vyšších kapitálových požiadaviek, t.j. ukazovateľov kapitálovej primeranosti Core Tier 1, preukázalo, že väčšina bánk v Európe v tomto smere zaostáva, alebo sa nebezpečne blíži 9% limitu. Tieto nové prísne obmedzenia ale nie sú “prospešne” proticyklické. To len podčiarkol Prieskum bankových pôžičiek v eurozóne, ktorý ECB zverejnila 1. februára tohto roku. Banky pôsobiace v eurozóne v ňom priznávajú plošné sprísnenie úverových štandardov podnikom aj domácnostiam. Ako dôvody banky uvádzajú horší výhľad ekonomiky, pokračujúcu dlhovú krízu, platobnú schopnosť a problémy s financovaním.
Teraz sa pozrieme na zloženie bilancií bánk a zameriame sa na finančnú situáciu a schopnosť zabezpečiť primeranú likviditu. Zavedenie pravidla “Incremental Risk Charge” (IRC) zmení situáciu investičných bánk, pretože vzrastú nároky na kapitálovú primeranosť. Najmä pri obchodovaní na úver, ale aj portfólia štátnych dlhopisov sa budú potýkať s vyššími nárokmi na vyššie kapitálové zabezpečenie. Výsledkom bude pravdepodobne stav, keď sa banky budú pokúšať narýchlo splácať svoje dlhy. A to je v súčasnej situácii, keď na trhu chýba likvidita a akciové trhy sú pod tlakom, veľmi nebezpečné. To by mohlo odštartovať výpredaje na akciách bánk.
Najväčšie európske banky najčastejšie volia cestu deficitu rozpočtu (tzn. vyšší podiel pôžičiek oproti vkladom). Podpora trhu s úvermi je tak nevyhnutná preto, aby sa banky dokázali samé financovať. Súčasná dlhová kríza v Európe a smer, ktorým sa ekonomika a akciové trhy vyvíjajú, veľmi silno tlačí náklady na toto financovanie nahor. Zadlženie európskych bánk je problém, ktorého riešenie si zrejme vyžiada ešte mnoho rokov. Na papieri vyzerá Basel 3 celkom dobre, ale jeho realizácia je ďaleko od optimálneho stavu. Povedal by som, že sa ešte dočkáme úľav ako na strane požiadaviek, tak na strane doby, než budú nové pravidlá zavedená do praxe.
Z dlhodobého hľadiska si musia banky nájsť svoje vlastné miesto v ekonomike. Komplexnosť bude niečo stáť! To znamená, že bankové skupiny s rozsiahlou činnosťou v oblasti investičného bankovníctva a tradingom to budú mať ťažšie, aby sa im vrátili adekvátne o riziko očistené zisky. Trendom sa preto stane zefektívnenie prevádzky a špecializácie. Pre finančné konglomeráty bude možno zložitejšie obhájiť komplexnosť služieb pred akcionármi spolu s tým, ako sa budú prepadať výnosy. Retailové banky, ktoré sa dali na prieskum nových a vzrušujúcich príležitostí, sa budú musieť vrátiť ku svojim koreňom.
Autor: Tomas Berggren, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |