“Traja mušketieri” francúzskeho bankového priemyslu – BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale – sa pomaly začínajú spamätávať. Súdiac podľa rastu ich akcií, ktoré sa odrazili od miním z konca minulého leta, je teraz dobrý čas na nákup (pozri graf 1).
Keď sa pozrieme na ocenenie poriadne, stále vychádza lacnejšie nakúpiť akcie francúzskych bánk, než aby sme investovali do bankovej Európy ako celku. Pre určenie hodnoty ocenení sme použili 12-mesačný očakávaný P / E pomer. Z jeho výsledkov vyplynulo, že Crédit Agricole (ACA) sa obchoduje za päťnásobok ziskov očakávaných v nasledujúcich 12 mesiacoch, Société Générale (GLE) za 6,4-násobok a BNP Paribas (BNP) potom za 6,5 násobok.
Európsky priemer, v našom hodnotení zastúpený bankovým indexom Euro STOXX, sa obchoduje za 8,1 násobok ziskov. Francúzske banky sa tak obchodujú s 25 až 62 percentnou zľavou (pozri graf č 2 a 3). To poukazuje na to, že tieto banky môžu byť podhodnotené. Aby sme sa do tejto problematiky dostali hlbšie, musíme sa pozrieť na ocenenie účtovnej hodnoty akcií.
Sú akcie francúzskych bánk podhodnotené?
Ocenenie francúzskych bánk od vlaňajšieho leta negatívne ovplyvňovali najmä udalosti týkajúce sa krajín PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko a Španielsko). Francúzske banky majú silné väzby (t.j. investície) na Grécko aj Taliansko, a preto sa s akciami francúzskych bánk zaobchádzalo tak, ako by sa tiež ocitli uprostred krízy.
Mnoho bankových analytikov, vrátane mňa, znepokojilo, že sa ekonomická situácia v Taliansku stále horší. Súčasne sme sa obávali, že sa problémy rozšíria do všetkých “zúčastnených” bánk. Najmä francúzske banky totiž držia značné množstvo talianskych dlhopisov.
K dnešnému dňu sa krátkodobé riziká v Taliansku znížili, aspoň podľa situácie na trhu s úverovými swapy (CDS). Niekto by mohol namietnuť, že dôvodom je vyriešenie gréckych problémov. Avšak väčšina záväzkov spojených s Gréckom bola odpísaná (a banky s nimi dávno nepočítajú). Prečo sa teda francúzske banky obchodujú s obrovskou zľavou oproti svojim konkurentom, najmä z Francúzska a Talianska? Pozrite sa na štvrtý graf.
Už viem, čo za tým môže stáť!
Kľúčové a zásadné je, že súčasný stav ocenenia môže mať len jednu logiku a to tú, že trh očakáva riziká spojené s nevyhnutným oznámením francúzskych bánk o navyšovaní kapitálu kvôli pravidlám Basel III.
Zatiaľ som nezaznamenal, že by sa tak dialo, a ak predsa, tak “Traja mušketieri” z Francúzska majú dobrý potenciál na to príjemne prekvapiť. Pokiaľ však Európou v nadchádzajúcich mesiacoch neotrasie iný problém. A opäť zdôrazňujem, čo vlastne môže byť na trhu tohto typu isté?
Autor: Tomas Berggren, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |