Akcie technologického sektora patrili, čo sa týka ocenenia, v posledných desiatich rokoch k veľkým porazeným. Teraz to ale začína vyzerať, že sa tieto akcie po desiatich rokoch spánku možno opäť začínajú prebúdzať.
Ako mnoho driemajúcich technologických gigantov poslednej dekády, bol aj Microsoft a ďalší požehnaní (alebo prekliati) fantastickými valuáciami počas technologickej bubliny v roku 2000. Niektoré z týchto hodnôt boli dokonca tak vysoké, že sa firmy dodnes snažia na tieto úrovne vrátiť.
Čo sa teda stalo počas posledných dvanástich rokov? Nie je žiadnym prekvapením, že práve IT sektor mal zo všetkých sektorov z indexu S&P500 druhý najväčší nárast ziskov. Predbehol ho len energetický sektor. A čo sa stalo počas posledných šiestich rokov? IT bolo na tom čo do nárastu ziskov najlepšie! Čím dokonca porazilo aj vždy stabilné zdravotníctvo a sektory spotrebného tovaru.
Kým investori predpokladali, že technologické firmy toho po prekonanej bubline veľa nedokážu, došlo k pravému opaku. Technologické spoločnosti totiž predviedli skvelé výsledky a priniesli svojim investorom veľké zisky. Microsoft, IBM, Oracle, Cisco a Intel rástli celkom pôsobivo (pozri graf 2). Príliš slabé zisky si ale, rovnako ako všetko v živote, vybrali svoju cenu. A je tu dôvod niektoré z nich prehodnotiť, ak ste ochotní zaplatiť 70 až 80 násobok výnosov za celý sektor.
Aj keď tieto firmy nerástli v posledných 10 rokoch každý rok o 30 percent (čo sa nepodarilo ani mnohým iným), technologický sektor bol za poslednú dekádu jedným z najsilnejších. Zrátané a podčiarknuté: technológie sú lacné!
A ako vlastne vysvetlíme, že sa technologické akcie obchodujú na atraktívnych, možno až príliš atraktívnych úrovniach? Môžeme to skúsiť akademicky vysvetliť tak, že technologický sektor je skrátka lacnejší kvôli vyššej miere rizika. Ako už sme ukázali v predchádzajúcom grafe, historické výnosy sú u IT silné a stabilné, čo by malo znížiť obavy investorov. Ako príklad uveďme, že pre súčasný fiškálny rok sú pomery P / E u firiem Oracle, IBM, Intel, Microsoft a Cisco na hodnotách 13, 13, 10, 11,5 a 11,5.
Ak sa pozrieme na ocenenie defenzívnejších a nerastových sektorov, ako sú napríklad telekomunikácie a utility, potom zistíme, že zisky týchto dvoch sektorov sú skôr menšie, než stabilný a vysoko rastúci technologický sektor. Takže tu niečo nesedí.
Kde je teda pes zakopaný? Stále nemôžem pochopiť, prečo sa technologický sektor obchoduje tak lacno. Vlastne to ani chápať nechcem, pretože pán Trh sa občas škaredo mýli. Ale tiež má tendencie k samo náprave, ktorá často prebieha celkom rýchlo.
Sú teda technológie riskantné? Ocenenia sú veľmi nízke, tým pádom sa ich opakovaný prepad zdá ako nepravdepodobný. Môžeme tak vôbec čakať, že technológie porastú aj napriek tomu, že existuje potenciálne riziko zlých výsledkov? Zvyšujúca sa potreba a použitie dát v každodennom živote, ich nízka cena, prepájanie rôznych aspektov nášho života a presun z fyzického (papierového) sveta do digitálneho je teraz intenzívnejší ako inokedy.
Vzhľadom k stabilnému historickému rastu technologického sektora a jeho vyhliadkam sa zdá, že riziká poklesu zisku sú obmedzené. Nízke očakávania a vysoko rastový sektor sú perfektným návodom pre ďalšie kolo technologického maratónu. Pripojíte sa k nemu tiež?
Autor: Matt Bolduc, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |