Aká hrôza! Nikto si rozhodne nepripíjal z fliaš z Bordeaux potom, čo minulý týždeň Société Générale (GLE) zverejnila svoje výsledky za štvrtý kvartál minulého roka. SocGen nenaplnila odhady analytikov, keď oznámila horší zisk, než sa čakalo (100 miliónov eur vo 4Q).
Ďalšia veľká francúzska banka, BNP Paribas (BNP), zvládla prekonať odhady a zisky sa prepadli menej, než sa čakalo, konkrétne na 765 miliónov eur. Crédit Agricole (ACA) reportuje vo štvrtok 23. februára a odhady zisku sú zhruba na úrovni 750 miliónov za rok 2011.
Celkový obraz je tak zmiešaný a až neistota veľká. A my, čo sa francúzskych bánk týka, dlhodobo patríme k veľkým skeptikom. Ak ale máte radi istú mieru rizika, sú francúzske banky odolnejšie, než si mnohí myslia.
Toto sú moje argumenty: Po prvé – vlastné zisky sa dvíhajú. Po druhé – obavy o kvalitu úverového portfólia sú možno plané. Výnosy sú síce malé, ale úroveň rizika môže ďalej klesať, a tým sa stanú aj nízke výnosy relatívne atraktívnejšími.
Hnacou silou sú zisky z vlastného biznisu
Predovšetkým sa pozrime na zisky z vlastného biznisu a čistý úrokový výnos. Oba tieto ukazovatele idú podľa konsenzu tým správnym smerom. To všetko stojí na pozadí vyšších marží z vkladov a úverov, ktoré nemusia nutne brať do úvahy rýchlu úverovú expanziu (pozri graf č 1 a graf 2).
Z čoho ale majú investori obavy, je kvalita úverového portfólia. To dosiahlo podľa odhadu analytikov svoj vrchol v roku 2011 (graf č 3) a v ďalších rokoch bude rentabilita kapitálu (ROE) klesať.
Nižšia výnosnosť (ROE) spôsobuje, že sú investície do bankových akcií relatívne menej atraktívne v porovnaní s inými. Avšak ak sa ich rizikovosť zníži, môže dôjsť k obratu. Nové pravidlá regulácie bankového sektora majú riziká obmedziť a my očakávame, že sa francúzske banky do budúcna stanú atraktívnou investíciou.
Zisky z finančných operácií sa stenšujú. Všetko sa vracia na začiatok
Francúzske banky boli na ziskoch z finančných operácií v podstate závislé, a to sa im v minulých rokoch nevyplácalo. Prakticky všetky svetové banky sa na ziskoch z transakcií “nabalili” a keď bol dobrý rok, tvorili zhruba 30 až 50 percent z ich celkových výsledkov.
V súčasnosti ale európske i americké banky prechádzajú bolestivým “detoxom”, aby znížili riziká. Zisky z finančných operácií v predchádzajúcich rokoch dramaticky klesali a v najbližších troch rokoch sa tento stav zrejme nezmení (pozri graf 4). Kľúčové tak pre francúzske banky bude sa s týmto klesajúcim trendom vyrovnať, aby sa nabudúce vyhli poklesom z minulého roka. A my si myslíme, že to zvládnu!
Autor: Tomas Berggren, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |