V druhej časti analýzy amerických sektorov, založenej na údajoch o ich celkových výnosoch od roku 1993, sa pokúsime zodpovedať otázku, ktorá stála za celým naším hodnotením: Zarobia investori, keď zo svojich portfólií odstránia akcie finančného sektora?
Aby sme túto otázku zodpovedali, museli sme si v Saxo Bank určiť základné predpoklady týkajúce sa stratégie alternatívneho portfólia. Výsledok bol celkom jasný ešte predtým, než sme sa pustili do podrobnejšieho rozboru: investori nedosiahnu významné plusové výnosy očistené o riziko, ak vyradia finančný sektor zo svojich portfólií.
Vyňatie finančného sektora nepridá portfóliu na (rizikovo upravenej) hodnote
V prvej časti našej sektorovej analýzy sme ukázali, že finančný sektor od roku 1993 priniesol relatívne mizerné rizikovo upravené výnosy. Čo by sa teda stalo, ak by sme financie vyškrtli z trhového portfólia (definovaného ako portfólio s deviatimi z desiatky sektorov podľa klasifikácie 10 Global Industry Classification Standard (GICS) s príslušnými ziskami vzhľadom na trhovú kapitalizáciu) a výsledok sme porovnali s trhovým portfóliom (index S & P 500 Total Return)? Predpokladáme, že by sa výnosy zvýšili a klesla by volatilita.
Na grafe nižšie vidíte výsledky: trhové portfólio bez finančného sektora od roku 1993 vynieslo ročne 8,5 percenta v porovnaní s 8,0 percentami pri indexe S & P 500. Pozitívny rozdiel vo výnosoch tak je 0,5 percenta ročne. Zamerali sme sa aj na ďalšie dve rovnocenné portfóliá – trhová portfólio bez financií a IT a portfólio s energiami, spotrebným sektorom a zdravotnou starostlivosťou, čo sú tri najlepšie prosperujúce sektory podľa takzvaného informačného pomeru (Information Ratio IR). K týmto dvom portfóliám sa dostaneme neskôr.
Je zaujímavé, že trhové portfólio bez finančníctva má len o trochu nižšiu ročnú volatilitu (15,0 percenta versus 15,5 percenta) v porovnaní s S & P 500, a teda len mierne lepší Sharpeho pomer (0,24 versus 0,21).
Informačný pomer (IR) nášho trhového portfólia bez financií má hodnotu 0,22 v porovnaní s nulou pri indexe S & P 500, ktorý sme použili ako porovnávaciu základňu.
Niekto by mohol povedať, že tieto čísla znejú dobre. Je to štatisticky významné? Povedal by som, že nie. Nepárový t-test nám pri stredných hodnotách trhového portfólia bez financií a S & P 500 dáva veľmi nízku hodnotu štatistiky 0,0787 (p-hodnota je 0,9373). Inými slovami, nemôžeme zamietnuť hypotézu, že sa stredné hodnoty rovnajú. Investori tak na vyňatí finančného sektora zo svojho portfólia nezarobia, keď všetko porovnáme s trhovým portfóliom zahrňujúcim všetky ostatné sektory aj s ich trhovou váhou. Len krátko: ani jedno z dvoch ďalších portfólií na predchádzajúcom grafe nemalo nijako významnú alfa hodnotu, napriek tomu, že rovnocenné portfólio zložené z energetiky, spotrebného sektora a zdravotnej starostlivosti má ročný výnos vo výške 11,2 percenta, a teda aktívne prémie (alfa) sú 3,2 percenta. Nestojí to za zváženie?
Aby sme zistili, prečo nie je alfa (rozdiel vo výnosoch medzi dvoma portfóliami) štatisticky významná, pozrime sa na graf nižšie. Ukazuje mesačný nadvýnos (alfa) a strednú hodnotu (svetlomodrá bodkovaný čiara), ktorá je sotva nad nulou.
Čo je teda potrebné urobiť inak, aby sme porazili trh?
Túto otázku zodpovieme na budúci týždeň v našej finálnej analýze, kde sa zameriame na rozdiel vo výkonnosti portfólia Warrena Buffetta a indexu S & P 500 a načrtneme pár záverov k víťazným stratégiám.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |