Hlavný problém – zraniteľný bankový sektor
Najdôležitejšou správou z Číny, ktorá mi za posledné týždne utkvela v pamäti, bola tá, že si Peking u najväčších tamojších bánk “objednal” predĺženie úverov, ktoré poskytovali miestnym vládam. Toto nariadenie nás neprekvapilo, pretože sme boli už predtým veľmi skeptickí k celej regionálnej investičnej čínskej politike a zodpovedajúcej expozícii bankových úverov v kombinácii s bublinou s nehnuteľnosťami.
Podľa agentúry Bloomberg vyprší 30 percentám masívnych pôžičiek, ktoré boli poskytnuté lokálnym vládam, splatnosť v najbližších troch rokoch. Ich celkový objem sa odhaduje na 1,7 bilióna amerických dolárov.
Kombinácia nekomerčných podmienok týchto úverov, ktoré môžeme považovať za nesplácané, spoločne s napätou situáciou na trhu s nehnuteľnosťami, ťažko dopadne na dôveryhodnosť celého bankového systému.
Hoci je čínsky bankový systém stále považovaný za nevyvinutý, môžeme na ňom nájsť niektoré z najväčších svetových bánk: Bank of China, Agricultural Bank of China, China Construction Bank a Industrial and Commercial Bank of China (viď. tabuľka č 1).
Odhadovaná výška celkových aktív v roku 2012 je u “veľkej štvorky” čínskych bánk ohromujúcich 9000 miliárd amerických dolárov a vlastné imanie akcionárov pridáva ďalších 568 miliárd dolárov.
Keď aplikujeme 1700 miliárd pôžičiek lokálnych vlád k vlastnému kapitálu bánk, tak je objem pôžičiek dosť veľký na to, aby rozvíril pokojnú hladinu budúceho vývoja. Aj keď pridáme fakt, že sú tieto pôžičky štátom garantované, tak problémy s takto vysokým zadlžením dopadnú na celú ekonomiku krajiny a spätne aj na príjmy bánk.
Nehnuteľnosti – hlavné aktívum úspor
Skutočnosť, že čínsky trh prímorského bývania v posledných rokoch letel smerom hore, snáď nikoho neprekvapí. Celoplošné zníženie hodnoty a obrat na trhu v decembri minulého roka však nemusí byť úplne známy. To bol práve ten okamih, kedy začal test dynamiky čínskeho realitného trhu. Aj napriek tomu, že kapitálové požiadavky bánk sú veľmi striktné a teoreticky by mali znamenať, že majitelia domov môžu počítať s 30 percentuálnym prepadom hodnoty nehnuteľností, si musíme uvedomiť, že mnoho čínskych domácností má všetky svoje životné úspory úzko spojené práve so svojím domovom. Problémom v čínskom prostredí je totiž nedostatok investičných príležitostí pre bežného obyvateľa (s tým, ako sú kapitálové trhy uzavreté). Tento fakt zvádza k tvorbe bublín pri všetkých druhoch aktív, ktoré získajú povesť aktív investičných. Môže obrat v cenách aktív rozpútať paniku na trhu? My si myslíme, že áno.
Môže spomaľujúce hospodárstvo zvýšiť sociálne napätie?
Hrubý domáci produkt Číny podľa mnohých analytikov poriadne klesá. Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu v roku 2011 rástla čínska ekonomika o úctyhodných 8-9 percent. A v roku 2012 by to malo byť 7 percent, čo je hladina, kedy sa dá čakať nárast počtu nezamestnaných. To však bude pre Peking obrovský problém a zrejme ho budú nasledovať sociálne nepokoje.
Záver: Je potrebné viac prihliadať na riziko
Jedným z cieľov poslednej päťročnice je zmierniť sociálne napätie, ktoré pramení z roztvárajúcich sa nožníc príjmov bohatých a chudobných. Predpokladá sa, že táto priepasť je teraz v Číne ešte väčšia ako v Spojených štátoch (podľa výsledkov Giniho koeficientu)! Čínska centrálna vláda teraz túži po stabilite a chce vytvoriť ekonomickú harmóniu. Obrovská výška plánovaných investícií do regionálnej infraštruktúry pritom naznačuje, ako by Peking mohol túto rovnováhu docieliť. Veľkou skúškou do budúcnosti bude, či centralizovaná čínska ekonomika založená na plánovaní zvládne rovnomerne rozdeliť bohatstvo medzi regiónmi a jednotlivými sociálnymi vrstvami. Ak sa jej to nepodarí, je pravdepodobné, že ekonomický rast bude v dlhodobom horizonte ohrozený a spotreba domácností sa bude na HDP aj naďalej podieľať len malou mierou. Tento trend by v kombinácii s oslabeným finančným systémom mohol investorom, ktorí vsádzajú na pokračujúci úspech čínskeho draka, priniesť rad problémov.
Autor: Tomas Berggren, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |