Starostlivo vybrané investície do bankového sektora môžu byť v súčasnej chvíli vysoko ziskové, aj napriek tomu ale riziká zostávajú vysoké. Ak teda veríte skôr bezpečným a predvídateľným investíciám, mali by ste sa poobzerať inde.
Sú banky investičnou príležitosťou?
Banky od začiatku roka zažívajú rely. Medzi tie najvýkonnejšie patrí Commerzbank (+58%), Bank of America (+45%) a Société Generale (+35%). Ak chceme zvýšiť svoje šance pri investovaní a vyhnúť sa všetkým budúcim nástrahám, musíme aspoň trochu tušiť, čo nás v budúcnosti čaká.
Schopnosti bánk zmeniť sa, t.j. možnosť nájsť nové cesty, ako zarábať peniaze, sú základom pre rast svetovej ekonomiky. Aj napriek tomu, že sú banky už teraz obetným baránkom finančnej krízy a sú pod neustálym tlakom politikov (ako to chcel dav), sa teraz môžu regulátori pokúsiť zájsť ďalej a ublížiť bankám ešte viac.
Verím, že v blízkej budúcnosti uvidíme rozpady veľkých bankových skupín spolu s tým, ako sa budú prispôsobovať tvrdším regulám. To povedie k modernizácii a vzniku samostatných investičných domov, ktoré budú ponúkať čisto sprostredkovateľské a obchodné služby. Bankový priemysel bude zatlačený späť ku svojim koreňom, t.j. zastávať v ekonomike úlohu sprostredkovateľa úverov skôr ako na vlastné riziko vytvárať finančné nástroje.
Ako výsledok tohto procesu očakávam, že čoskoro uvidíme “zombie” banky s “nízkymi” rizikami a výnosmi, ktoré budú obťažkané hypotékami a spotrebiteľskými úvermi. Rovnako tak v tejto kategórii “zombie” bánk skončia aj oslabené banky s problémom solventnosti. V mnohých prípadoch pôjde o tie, ktoré sa vlády pokúsili rekapitalizovať. A potom tu budú banky so skvelým prevádzkovým modelom a rozumným prístupom k riziku, ktoré sa postavia na stupne víťazov.
Čo by si z toho mali investori vziať?
Ak mám pravdu, potom by sa investori mali vyhnúť bankovým spoločnostiam, ktoré skončia na porážke. Rovnako tak bankám, ktoré mieria do ríše zombie. Nenechajte sa zmiasť “možným priestorom k rastu” v bankách, ktoré zo svojich pôvodných vrcholov klesli o 90 percent, pravdepodobne z nejakého dôvodu!
Namiesto toho si vyberte banky, ktoré majú jednoduchý biznis model, opatrný prístupk riziku, stabilné výsledky, relatívne málo obchodných aktivít a historicky nízke straty z úverov. To by malo stačiť pre zabezpečenie proti možným nástrahám. Ak sa ukáže, že stratili v posledných troch rokoch 90 percent, potom sa nachádzate v zóne smrti. Navyše je samozrejme dôležité geografické určenie, s tým ako sú tieto akcie skutočne dlhodobým kreditom každej krajiny.
V Spojených štátoch k tým menej zaujímavým bankám patrí: Morgan Stanley, Goldman Sachs a Citigroup, všetky s významnými divíziami investičného bankovníctva a všetky s komplexnými medzinárodnými operáciami. Sčítané a podčiarknuté, komplexnosť stojí peniaze! Na druhej strane tu máme Wells Fargo, USBancorp a BB & T, všetky s lokálnym bankovníctvom a stabilným a zrozumiteľným biznis modelom, z ktorého môžu ťažiť.
Zložitejšia situácia nastáva na európskej bankovej scéne. Z môjho pohľadu sa talianske a španielske banky ocitli v nezávideniahodnej pozícii. Unicredit a Intesa Sanpaolo čelia tlaku kvôli svojej veľkej expozícii v štátnych dlhopisoch Talianska a náklady na ich refinancovanie stále rastú. Na Banco Santander ťažko dopadá kolaps španielskeho realitného trhu a pomer rizika k zisku u nej nie je vôbec atraktívny. V Európe je navyše rad investičných bánk s komplexným portfóliom, u ktorých by sme si mali dať pozor na ich obchody. Patrí k nim Barclays, Commerzbank, Credit Suisse,Deutsche Bank a UBS.
Budúcnosť finančného sektora je teraz v rukách regulátorov
V najbližšej dobe sa v prípade bankového biznisu pravdepodobne dočkáme veľkých štrukturálnych zmien. To, ako sa bude bankovníctvo ďalej vyvíjať, je teraz v rukách regulátorov, pričom úlohu globálneho strážneho psa zastane Bazilejská komisia. Je dosť možné, že by nakoniec mohlo opäť dôjsť k oddeleniu investičného bankovníctva od komerčného, čo už bolo výsledkom Glass-Steagallovho zákona v tridsiatych rokoch minulého storočia. Takýto rozpad kompaktného bankového systému by mohol narobiť veľa neporiadku, a navyše by stál veľa peňazí. Ak však budete trpezliví,možno sa dočkáte množstva investičných príležitostí, ktoré prídu spolu so vznikom nových štruktúr.
Autor: Tomas Berggren | akciový analytik | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |