Moji traja obľúbení generálni riaditelia

Broker: Saxo BankMinulý týždeň som zverejnil mojich najmenej obľúbených generálnych riaditeľov v článku 3 most ineffective executives, čím som prebudil zdravú debatu medzi čitateľmi TradingFloor.com.

Dnes dám svoj cynizmus stranou a vyberiem svojich obľúbených CEO, teda chlapíkov, ktorí zo seba vydali to najlepšie, aby ochránili záujmy svojich akcionárov.

3. Jamie Dimon, CEO JPMorgan Chase

Generálni riaditelia bánk sa zvyčajne nesnažia investorom zavďačiť. Jamie Dimon, CEO JPMorgan Chase je ale bezpochyby tým, kto má môj veľký rešpekt. V porovnaní s konkurenciou má táto banka jedno z najlepších vedení na Wall Street. Dimon vedie spoločnosť, ktorá bez väčších strát prestála hypotekárny debakel a očakáva za rok 2011 rekordný zisk.

Čo na ňom osobne oceňujem, je jeho drzosť, úprimnosť a rokovania bez rukavičiek. Hoci býva považovaný za celkom emotívneho človeka, povedal o ňom Warren Buffett: “Nikdy som ho nevidel rozhodovať sa na základe emócií.”

Výsledok: Aj napriek tomu, že akcie banky od jeho nástupu do funkcie v roku 2006 stratili päť percent, ide o skvelý výsledok. Ostatné banky, ktoré skoro skrachovali, totiž stratili oveľa viac (Citigroup -93%, Bank of America -83%). Za rovnakú dobu JPMorgan Chase zvýšilo zisky o 123 percent.

Akcie Bank of America a Citigroup zrejme v nasledujúcich rokoch prevýšia svojím rastom akcie JPMorgan Chase, a to hlavne vďaka nízkym aktuálnym cenám. Ale dobre vedená americká banka JPMorgan môže investorom poskytnúť solídne finančné expozície a aspoň nejaké bezpečie.

2. Alan Mulally, CEO Ford

Jediná veľká americká automobilka, ktorá sa vyhla bankrotu, bol Ford, ktorý vedie Allan Mulally. Je to inžinier, ktorý pomáhal s vývojom Boeingu 747 ešte predtým, než sa stal generálnym riaditeľom tohto výrobcu leteckej techniky.

Po svojom nástupe do Fordu zastavil celý majetok firmy, a tým jej zaistil finančnú flexibilitu. Vďaka tomu potom dokázal vykonať potrebné zmeny, čím automobilku ochránil pred ekonomickým poklesom.

Po nástupe do funkcie tiež pozastavil vyplácanie dividend. Mulally neskôr viedol predaj Jaguaru, Land Roveru, Tata Motors, Aston Martinu a Volva, takže sa firma mohla strategicky sústrediť na svoju kmeňovú značku Ford. Tento nový prístup potom odvrátil hospodársky útlm, ktorý prenasleduje mnoho iných veľkých automobiliek.

Sláva Alanovi Mulallymu za jeho znalosti a vedenie firmy, ktorá bola pred jeho nástupom vo finančných a strategických problémoch.

Výsledok: Akcie Fordu pridali za Mulallyho 50 percent a firma sa zo straty 12 miliárd dolárov dokázala vrátiť do zisku 6,5 miliardy dolárov. To je skvelé, najmä ak sa pozrieme na fakt, že akcionári GM a Chrysleru prišli takmer o všetko. S tým, ako sa americká ekonomika začína opäť dvíhať, by cyklická spoločnosť ako je Ford, mohla byť dobrou investíciou.

1. Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway

Pravdepodobne najjednoduchšia voľba pre takého investora ako som ja, ale i pre akéhokoľvek iného investora: Warren Buffett, generálny riaditeľ Berkshire Hathaway, a pravdepodobne najlepší investor, aký kedy žil. Berskhire Hathaway má viac ako 50 dcérskych firiem a vlastní významné podiely vo veľkých stabilných spoločnostiach. Z nich stojí za zmienku 12,6% American Express, 8,6% Coca Coly a 19% Wells Fargo.

Čo robí Warrena Buffetta tak zaujímavým, je jeho zdravý rozum a prístup k biznisu s heslom “žiadny zhon”. Pravidelné stretnutia akcionárov Berkshire Hathaway bežne pritiahnu dvadsať tisíc akcionárov, čo stačí na zaplnenie celého štadióna. Tomuto stretnutiu sa tak vtipne hovorí “Woodstock pre kapitalistov”. Mnoho z akcionárov prichádza len preto, aby počuli Warrena Buffetta hovoriť.

Ako teda Buffett zvláda riadiť 50 dcéreniek a celé akciové portfólio? Jednoducho ich neriadi. Kupuje firmy, ktoré majú dobrý manažment, a len výnimočne do nich zasahuje. Ale ako každý vie, jeho hlavnou prednosťou je schopnosť vybrať významne podhodnotený podnik a potom zarobiť veľa peňazí jeho akcionárom. Veľmi pôsobivé na firmu, ktorej hodnota je necelých 200 miliárd dolárov.

Výsledok: V posledných 45 rokoch dosiahla Berkshire Hathaway priemerný ročný rast v účtovných hodnotách 20,3%. Ak ste investovali do Warrena Buffetta desať tisíc dolárov v roku 1956, tak teraz už máte zarobených 300 miliónov dolárov. To všetko za 100 tisíc dolárov ročného platu generálneho riaditeľa.

Ak by ste chceli nechať Warrena Buffetta stať sa vaším investičným poradcom, potom nasledujte jeho radu: práve teraz skupuje späť akcie Berkshire Hathaway, prvýkrát za celých 45 rokov, čím investorom naznačuje, že by mohla mať firma ďaleko vyššiu hodnotu, než akú ukazujú jej akcie.

Autor: Matt Bolduc, akciový analytik, www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Koronavírus postihuje hospodárenie firiem: akcie Apple sa pr
Apple varuje pred možným poklesom zisku za prvý kvartál. Akcie spoločnosti prudko poklesli. Dôvodom je koronavírus. Akcie spoločnosti Apple včera na nemeckej burze klesli o šesť percent. O desať
Čo čakať od akciového trhu v roku 2019?
Momentálne zažívame zatiaľ druhú najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Zatiaľ najdlhšie obdobie ekonomického rastu pritom nebolo tiež tak dávno. V 90-tych rokoch, po páde železnej opony a ukončení
Fidelity International uvádza fond zameraný na udržateľné vo
Spoločnosť Fidelity International (Fidelity) oznamuje uvedenie nového fondu Sustainable Water and Waste Fund, ktorý sa zameriava na udržateľné investície v oblasti vodného hospodárstva a spracova
Dokáže Turecko spôsobiť škody európskym bankám?
Turecká kríza sa rozširuje a líra naďalej oslabuje. Niektorí analytici sa obávajú, že prekročenie hranice 7,000 kurzu líry voči doláru, k čomu už prakticky došlo, vyčerpá zostávajúci kapitál najväčšíc
Vstup Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na
Veľa ľudí v Európe a USA nikdy nepočula o spoločnosti Xiaomi. Táto firma bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3.máj

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7970 11.50 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

vyznamne-rizikaMnoho investorov považuje dlhopisy za bezpečnú formu investovania. To ale ešte neznamená, že investor nepodstupuje žiadne riziká a že o peniaze...
investicne-strategie-2Neoslovili Vás základné stratégie? Pre pokročilejších investorov prinášame sériu ďalších stratégií. Predstavíme Vám rebrikovú stratégiu,...
nevyhody-dlhopisovVo finančnom svete asi neexistuje investícia bez nevýhod. Dlhopisy sú obľúbené medzi investormi ale majú aj svoje nevýhody, o ktorých by ste...