Pamätáte si mená ako Worldcom, Boo.com, GeoCities, theglobe.com alebo Xcelera.com? Všetky tieto firmy mali na konci roka 1999 hodnotu miliárd dolárov, a potom skrachovali.
Teraz prichádza na trh ďalšia generácia akcií internetových firiem, ktoré tak nasledujú cestu serverov Groupon a LinkedIn. Hovorí sa, že hodnota Facebooku je niekde medzi päťdesiat a sto miliardami dolárov! (Prečítajte si článok Petra Bo Kiaera “Akú cenu má Facebook? Nie tak veľkú, ako si niektorí myslia”)
Ešte nás čaká veľa nových hviezd, ktoré vyrastú spoločne s pretrvávajúcou “revolúciou sociálnych sietí”, ktorá ešte chvíľu potrvá. Nedávno som narazil na skúseného investora, ktorý mi hovoril, že je Facebook vynikajúca spoločnosť so stabilným biznis modelom.
To ma prinútilo naozaj sa zamyslieť: “Brr, čo sa týka týchto úvah, tak som už niečo podobné o mladých a rýchlo rastúcich firmách v rámci internetového sektoru počul.” Býčí trh bol vtedy obrovský a vygeneroval veľké zisky. Avšak rovnako tak brutálne boli aj prepady, ktoré prišli po vrchole na začiatku roka 2000 (pozri graf 1).
Rozdielny vývoj môžete vidieť u “ťažkých technológií”, ak porovnáte sektorový index S & P IT a index Nasdaq Composite so širším indexom S & P 500. Ide o počiatok ďalšej “technologickej horúčky”?
Facebook nie je internetová bublina, zatiaľ …
Aj napriek tomu, že Facebook je dnes ďaleko od extrémnych podmienok, ktoré panovali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, objavuje sa mnoho hrozieb, ktoré je potrebné strážiť. Ocenenie technologických indexov (napr. Nasdaq Composite) je teraz na veľmi nízkych úrovniach (pozri graf 2). To svedčí o tom, že širší rast cien ešte nenastal. Veľký “skok” v ocenení z roku 2009 je len dôsledok poklesov odhadovaných ziskov.
Bubliny sú skvelé, ale zaobchádzajte s nimi opatrne
Myslím si, že všetky hlavné trendy alebo bubliny majú svoj začiatok, kedy štartuje niečo nové a vzrušujúce. A investori potom čoskoro nasledujú mäsu. Facebook môže byť práve týmto začiatkom, po ktorom môže nasledovať rely o akcie internetových spoločností.
Končí vždy veľká rely plačom? Nie pre všetky spoločnosti! Niekoľko hlavných hráčov technologického trhu prežilo, stále bojuje o svoje miesto a veľmi dobre pozná prostredie, z ktorého vzišlo. Aj preto sa firmám ako je Intel, Cisco alebo Oracle aj naďalej darí.
Sú ale investori dosť bystrí na to, aby si v prebiehajúcej vlne IPO dokázali vybrať hráča budúcnosti?
Viac informácií na www.saxobank.sk
Tomas
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |