Som teraz v cieľovej rovinke svojho výletu z Kodane cez Moskvu, Dubaj, Hongkong až do Pekingu, ktorý je mojou poslednou zastávkou pred návratom späť do Dánska. Keď strávite osemdesiat percent svojho času v takzvanom “rozvinutom svete”, je potom pozoruhodné cestovať cez štáty, ktoré sú na rôznom stupni pojmu “rozvíjajúce sa”.
Po prvé je príjemné nechať za sebou Európsku úniu a všetky tie jej negatíva, a stretnúť ľudí z miest, kde sa budúcnosť nesie v znamení tvrdej práce a neustáleho rozvoja. Teda na rozdiel od Európy, kde hra na hľadanie vinníka je tou jedinou, ktorá sa tu hrá.
Po druhé je zaujímavé vidieť, ako sa rozvíjajúce sa ekonomiky neustále vyvíjajú. Ale je tu niečo, čo im zatiaľ chýba: je to potreba novej politickej a ekonomickej rovnováhy po tom, čo kríza z rokov 2008-09 vzala dych hre s názvom “zadlžovanie sa do nekonečna”. Všetky tieto štáty budú musieť zmeniť svoje hospodárske paradigmy tak, aby boli schopné generovať rast a osobnú spotrebu rovnako ako rozvinuté ekonomiky, ktorými sa chcú stať.
História ukazuje, že ako náhle lacná pracovná sila a rast produkcie splní svoj účel, tak ďalšia fáza si vyžaduje širšie a sofistikovanejšie kapitálové trhy. A to ako pre domácich, tak pre zahraničných investorov. Všetky tri regióny, ktoré som navštívil, fungujú na systéme, ktorý sa osvedčil už v minulosti, a výsledky sú ohromujúce. Čo dokázala Čína a Dubaj za posledných 20 až 30 rokov trvalo iným národom stovky rokov. Ovocie, ktoré viselo nízko nad zemou, je teraz už v košíku.
Vysoká závislosť na zahraničnom dopyte musí byť nahradená vyrovnanejšou ekonomikou. Tou ekonomikou, kde cez svoju zatuchnutosť dostane priestor konkurencia v domácom sektore. Väčšia miera konkurencie pomôže znížiť vo všetkých troch regiónoch tú najvyššiu daň: korupciu.
Dokonca aj detské krôčiky správnym smerom môžu dať priestor rastu a kapitálu, ktorý by ochránil tieto regióny pred nevyhnutným pádom predlženej Európy. Ale čas rýchlo dochádza.
Je zaujímavé, že zrejme jediným luxusom tohto cestovania po svete je možnosť vidieť na vlastné oči, ako všetky biznis modely a všetky ekonomické teórie zlyhávajú pri popise nedostatkov dnešného nevyváženého sveta:
To sú dôvody, prečo potrebujeme vidieť zmeny. Horúce peniaze teraz tieto regióny opúšťajú, a to nielen z dôvodu straty dôvery v dlhodobé vyhliadky krajín BRIC a iných. Dôvodom je aj nedostatok investičných príležitostí v týchto krajinách.
Šesťdesiat percent menových rezerv nemôže byť jednoducho premenených na investície, kým Európa a Spojené štáty zostanú jedinými kapitálovými trhmi dosť veľkými na to absorbovať tak veľký objem. Inak povedané: zlepšenie a prehĺbenie lokálnych kapitálových trhov znamená menší odliv kapitálu do zahraničia.
A s väčšou konkurenciou prichádza viac lepších investičných príležitostí, ktoré povzbudia lokálnu ekonomickú aktivitu. Tá potom vládam prinesie zaslúžené príjmy. Niekedy je svet tak málo vyvážený, že pre zlepšenie situácie a vyhliadok pre všetkých stačí len pár jednoduchých krokov.
Tento výlet potvrdil moju teóriu, že chabé makroekonomické politiky rozvíjajúcich sa ekonomík množia chyby, ktoré prinajlepšom len neprispievajú k rastu, pri najhoršom z neho ukrajujú 3-5 percent.
Mikroekonomika je na druhej strane na vzostupe. Veľmi pozitívny vplyv mal odklon od uťahovania opaskov a zvyšovanie daní. Ak dáte viac priestoru jednotlivcom starať sa o svoj biznis, situácia má tendenciu sa zlepšovať.
U toľkých rozvíjajúcich sa ekonomík existuje pár jednoduchých postupov, ktoré je potrebné vykonať a zlepší sa situácia a vyhliadky všetkých. A my musíme dúfať a veriť, že nastane správna voľba a že globálnu ekonomiku teraz čakajú už len dobré časy, a nie horšie.
Vyváženejšia svetová ekonomika by bola pre globálne trhy pozitívnym príbehom. Je to ten príbeh, ktorý krajiny s vysokým prebytkom úspor potrebujú viac než ktokoľvek iný.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |