Do Ruska a Moskvy jazdím už približne päť rokov. Vždy ma táto krajina fascinovala: nekonečnými zdrojmi, vrelými Rusmi a korupciou.
Zakaždým, keď som bol v Rusku, mal som pocit, že sa už tento štát musí nejako zmeniť. Vždy som bol sklamaný, až doteraz. Tento krát mám totiž pocit, že to tu vyzerá inak.
Úprimne povedané, byť v Moskve v januári nie je moc múdre – mínus dvadsať stupňov je výzva aj pre mocného Vikinga ako som ja. Ale tento rok je to načasovanie úplne perfektné. V marci budú v Rusku prezidentské voľby, a to posilňuje všetky lokálne mikrotrendy.
Skutočná nespokojnosť a sklamanie z Medvedeva
Nespokojnosť je skutočná, a rovnako tak aj opozícia. A to najmä keď sa snažíme pochopiť, čo sa zmenilo a prečo neprestávajú byť udalosti po decembrových voľbách do Dumy tým hlavným a dôležitým. Pri hlbšom pohľade na Rusov, alebo aspoň na tých žijúcich v Moskve, je mi jasné, že sú z Medvedeva naozaj sklamaní. Spočiatku znel a vyzeral inak, ale postupne skončil rovnaký (ako Putin). Napadnuté výsledky volieb boli tou poslednou kvapkou pre opozíciu.
Rusko má skutočný zmysel pre vzbury a povstanie. Práve keď som prišiel, stretol som malé hlúčiky áut s protestujúcimi, o ktorých informovali dokonca aj pro-putinovské médiá.
Hroziaci 4. február
Sobota 4. februára je ten veľký deň, kedy ulice Moskvy uvidia masívne demonštrácie proti zjednotenému Rusku a konkrétne proti Putinovi. Dokonca aj štátna cirkev pocítila zmenu smeru odkiaľ fúka. Arcikňaz Chaplin (áno Chaplin) býva citovaný: “Vláda musí reagovať na súčasné výhrady, alebo bude „pomaly zjedená zaživa.“ Chaplin za hlavné príčiny všeobecnej nespokojnosti označuje korupciu a potláčanie vyšetrovania úradníkov. (zdroj: Financial Times)
Nashovo ekvilibrum a Putinova verzia
Ako naozajstná je zmena? Rád používam moju obľúbenú teóriu Johna Nasha – takzvanú Nashovu rovnováhu.
V teórii hier je to taká situácia, kedy v hre dvoch a viacerých hráčov každý z nich pozná rovnovážnu stratégiu ostatných hráčov a žiadny z nich si nemôže polepšiť tým, že jednostranne zmení svoju stratégiu. Ak si každý hráč vybral stratégiu a žiadny na tom nemôže byť lepšie vďaka tomu, že zmení len svoju stratégiu a stratégie ostatných hráčov zostanú rovnaké, potom je tento súbor stratégií a ich výsledok Nashovou rovnováhou.
Rovnako tak v ruskej verzii pozná Putin stratégiu opozície a zaujme postup, ktorým “svoju zmenu” optimalizuje vzhľadom na tú očakávanú. Ako hovorím: Putin, ktorý stratí silu, je to najlepšie, čo by sa Rusku mohlo prihodiť. To by ho totiž prinútilo zresetovat jeho optimálnu stratégiu a vydať sa trochu odvážnejšou cestou reforiem. Inak by slová arcibiskupa Chaplina naozaj mohli predpovedať budúcnosť.
Ruský “biznis-friendly” model
Putin dobre poznal, že je čas na zmenu. Už v decembri inicioval na oko reformný program, ktorý sa v pondelok ráno stal jeho manifestom. V ňom sa snaží, aby bolo Rusko do budúcnosti viac naklonené biznisu.
Aby sa mohli v Rusku súkromné aktivity rozvíjať, potrebujú lepšie podmienky. Práve nedávny vstup Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) má pomôcť k tomu, aby došlo k otvoreniu tamojších trhov a rozvoju konkurencie.
Štát začne privatizovať firmy, ktoré vlastní. Slovami Putina: aby nedvíhal výnosy, ale aby podporil konkurencieschopnosť.
Ďalším dôležitým bodom je, aby si aj tá hŕstka prízemných ľudí, ktorých som tu stretol, uvedomila, že akékoľvek zmeny musia byť skutočné a transparentné, ale nie nevyhnutne nepriateľské k Putinovi.
Rusi veria v zmenu, nie v osobnosti
Inými slovami, obyvatelia Ruska veria v zmenu, nie v osobnosti. Každá zmena je dobrá. Ako ale môj skúsený kolega a bývalý ruský spravodajca Samuel Rachlin napísal vo svojej poslednej knihe, Ja a Stalin ‘, každý Rus má v sebe “sovietsku DNA”. Myslel tým, že hľadanie novej ruskej cesty bude určované históriou krajiny a nie naivnou európskou verziou demokracie.
Februárové demonštrácie a marcové voľby nám napovedia, koľko sa toho nakoniec zmení. Ja mám ale pocit, že odteraz sa môžu veci už len zlepšovať.
Ruská ekonomika je vďaka rope a ťažobnému priemyslu v základe zdravá. Rusko môže aj malými krôčikmi smerovať k vyrovnanejšiemu hospodárstvu, kde sa základným kameňom skutočného ruského potenciálu môže stať potreba reforiem, “biznis-friendly” prostredia a väčší dôraz na verejné obstarávanie pre privátny sektor.
Pokiaľ dôjde k naplneniu týchto nádejných opatrení, vsadil by som na rast ruských akcií a zahraničného obchodu. Ale s prihliadnutím na náš výhľad pre prvý kvartál: Tým je “perfektná búrka” – platí teda, že trpezlivosť ruže prináša a čakanie na “zľavu” je pravdepodobne tou správnou stratégiou.
Viac informácií na www.saxobank.sk
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |