Vďaka demografickému vývoju rozvinutého sveta spôsobí robotika ďalšiu vedeckú revolúciu
Pri svojej pracovnej ceste do Nórska som sledoval špeciálnu show na CNBC, ktorá sa volá Stretnutie mozgov: veda ako biznis, kde vystupovalo niekoľko prominentných ľudí z oblasti vedy a podnikania. Na konci tejto show mali povedať, o ktorej vede si myslia, že bude v budúcnosti hrať rozhodujúcu úlohu. Zazneli tipy ako genetika, pochopenie mozgu a biotechnológie, nové zdroje energie, poľnohospodárstva atď. Jednu vedu však nikto nezmienil – robotiku.
Keby som mal ja uviesť jednu vedu, ktorá spôsobí v našom svete revolúciu, bola by to nepochybne robotika spolu s umelou inteligenciou (artificial intelligence (AI)). Kľúčovým faktorom bude demografický vývoj a konkurencia krajín s nízkymi výrobnými nákladmi.
Demografický vývoj v rozvinutých ekonomikách ukazuje, že aby sme dokázali udržať našu životnú úroveň a zvládli zaťaženie rozpočtov v dôsledku starnúcej populácie, musia ekonomiky výrazne zvýšiť svoju produktivitu. Zrejmým riešením je robotika.
Konkurencia krajín s nízkymi výrobnými nákladmi vedie k znižovaniu pracovných miest v priemysle rozvinutého sveta. Jedinou krajinou, ktorá si zvládla vďaka obrovským investíciám do automatizácie produkcie udržať priemyselné strojárstvo, je Japonsko. Ostatné rozvinuté ekonomiky budú musieť urobiť to isté, inak ich priemyselná výroba zanikne.
Tieto dva faktory sa postarajú o revolúciu robotiky. Ale kľúčovou zložkou robotiky je jej kombinácia s umelou inteligenciou (AI). Dnešné roboty sú využívané výhradne v automatizácii priemyselnej výroby, napríklad pri výrobe áut. Robotika budúcnosti, o ktorej hovoríme, bude inteligentnejšia.
Ako sa bude robotika využívať?
Predstavujem si, že v prvej fáze sa inteligentné roboty (vybavené AI) objavia v zdravotníctve, kde nahradia drahú pracovnú silu. Motorom budú demografické problémy spojené so starnutím populácie, ktorá sa bude zväčšovať na úkor podielu pracujúcich v celej spoločnosti. Zavedenie umelej inteligencie predstavuje pre zadlžené štáty blahobytu jedinú možnosť, ako ochrániť svoje zdravotné rozpočty pred zrútením. V porovnaní s ľuďmi sú roboty efektívnejšie pri vykonávaní opakujúcich sa činností, ale budúce roboty budú tiež schopné viesť s ľuďmi konverzáciu a budú tak plniť úlohy ďaleko za hranicami umývania riadu.
Ďalšou fázou môžu byť odvetvia náročné na pracovnú silu ako napríklad staviteľstvo. Predstavte si, že by ste mohli nahrať 3D CAD (computer-aided design) do operačného systému robota, spolu so softwarovým kódom pre spoluprácu je 20 robotov schopných pracovať na stavbe budovy 20 hodín denne, s iba 4 hodinovou prestávkou na dobitie energie (zdokonalené batérie) . Predstavte si, že idete po diaľnici a zrazu uvidíte dva päťmetrové moderné roboty, ktorí stavajú most. Tento spôsob práce je efektívny, čistý, bezchybný (čo samozrejme závisí na bezchybnom softvéri) a najlepšie na tom je, že to je lacnejšie ako 15 stavebných robotníkov.
Ďalšie budúce priame využitie robotiky bude iste vojenské. Predstavte si, že USA rieši vojenský konflikt v Afrike tak, že do boja pošle moderné obrnené roboty (schopné hovoriť miestnym jazykom). Výsledkom nebudú žiadni mŕtvi alebo ich bude veľmi málo. Premýšľajte o tom, ako robotika môže optimalizovať a znížiť financie, ktoré míňame na vojenské účely (áno, vojaci sú veľmi drahí).
Ďalším príkladom využitia robotov môže byť ich nasadenie do poľnohospodárstva pre vykonávanie náročnej práce ako je napríklad zber banánov. Miesto armády pracovníkov na plantážach by efektívnejšie ako ich ľudské náprotivky zbierali banány systematicky roboty.
Dobrú východiskovú pozíciu pre robotickú budúcnosť má Fanuc
Teraz, keď sme vysvetlili, prečo robotika s umelou inteligenciou bude hrať v budúcnosti významnú úlohu a spôsobí de facto revolúciu plus aké využitie bude mať, je čas zamerať sa na to, ako do nej investovať. Ktoré firmy môžu zo vzrušujúcej budúcnosti ťažiť?
Našim tipom je japonská verejne obchodovaná spoločnosť Fanuc, ktorý vznikla v roku 1972 oddelením od Fujitsu a dnes patrí medzi najväčších výrobcov priemyselných robotov využívaných primárne v automobilovom priemysle a elektrotechnike. Vďaka technológii firmy Fanuc je Panasonic schopný produkovať 2 milióny televízorov mesačne iba s 15 ľuďmi.
Fanuc sa môže chváliť úspešnou históriou. V roku 1994 dosahovala obrat 125 miliárd jenov, tento rok očakáva obrat vo výške 535 miliárd jenov, čo zodpovedá ročnému rastu 8,4 percenta (pozri graf nižšie). Nie je to samozrejme druhý Microsoft, ale majte na pamäti, že doteraz bol rast ťahaný automatizáciou len v pár odvetviach, ale budúcnosť prinesie robotiku do každého odvetvia vrátane našich domácností. Ešte pôsobivejšie je, že firma vykazuje EBITDA maržu vo výške 42-45 percent. Rast v poslednom roku bol vyšší ako v predchádzajúcich rokoch a to skutočne stojí za pozornosť, keď si uvedomíte, aký silný je yen. Znovu hovorím, že veríme, že robotická revolúcia práve začala.
Zdroj: Bloomberg
V priemere s trhom zaplatia investori vyššiu cenu. Fanuc sa obchoduje za 16,6 násobok 12 mesačných ziskov a EV / EBITDA je 8,7. Napríklad General Electric vykazuje P / E vo výške 14,4 a EV / EBITDA vo výške 18,1.
Veríme, že robotiku s umelou inteligenciou čaká ružová budúcnosť a že bude hlavnou hybnou silou tohto storočia. Ak sa chcete podieľať na budúcnosti, môže byť stávka na Fanuc dobrou príležitosťou, ako sa na túto “revolúciu” pripraviť, vyžaduje ale dlhý investičný horizont (aspoň 10-20 rokov). Alebo sledujte ďalšie rodiace sa firmy v oblasti robotiky s umelou inteligenciou.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |