Americké akciové trhy včera zaznamenali miernu konsolidáciu predchádzajúcich prepadov: Dow Jones +0,38%, Nasdaq +0,07% a S&P500 +0,32%. Včerajšie obchodovanie bolo ovplyvnené dobrými US makroekonomickými výsledkami a obavami o možné rozpočtové provizórium v USA.
1. Kokteil makroekonomických výsledkov skončil dobre v USA aj v Európe. Jedinou výnimkou bola US priemyselná produkcia, ktorá zaznamenala pokles. Zlepšovanie makroekonomiky prijali akciové trhy pozitívne, ale prípadnejší výrazný rast bol zastavený obavami z možného rozpočtového provizória federálnej vlády, ktoré malo nastať dnešnou nocou. Situácia z apríla by sa opäť zopakovala, keď by došlo k zatvoreniu úradov a veľká časť zamestnancov amerického verejného sektora by musela ostať doma. Nakoniec sa po polnoci US politici dohodli a rozpočtové provizórium je zažehnané, ale udialo sa tak po zatvorení US akciových trhov.
2. Ratingová Agentúra Fitch včera v noci znížila rating viacerým významným svetovým bankám: Goldman Sachs, Credit Suisse, Barclays, BNP Paribas a Bank of America. Dôvodom zníženia ratingu sú súčasné problémy vo finančnom sektore a kreditná situácia uvedených bánk. Bankový sektor sa opäť dostal pod tlak a vzhľadom na rozširovanie dlhovej krízy a deleverging v rozvinutých krajinách nemusí byť toto zníženie ratingu ojedinelé a posledné. Fitch znížila rating až po zatvorení US akciových trhov a preto negatívny dopad na obchodovanie so spoločnosťami bude až dnes.
3. MMF ústami svojej prezidentky Lagardeovej varoval svet a Európu pred pokračujúcimi problémami. Lagardeová spomenula aj veľkú depresiu z 30. rokov, ktorá spôsobila protekcionizmus a deglobalizáciu. Práve v súčasnosti, keď je ďalší ekonomický rast v ohrození a otvorene sa hovorí o 2-rýchlostnej eurozóne, by sa nová vlna antiglobalizmu a pretrhnutia súčasných ekonomických štruktúr mohla stať skutočnosťou. Súčasný rastúci ekonomický tlak núti aj USA, aby vydávalo nemalé finančné prostriedky na propagandu (slovo propaganda použila Hilary Clintonová, keď žiadala od kongresu ďalšie peniaze pre hlas Ameriky). Práve rozpad bipolárneho usporiadania sveta a ekonomická neistota už má svoje politické dohry. Je preto veľmi pravdepodobné, že ak dôjde k hlbokej recesii, súčasný multipolárny svet sa začne opäť uzatvárať do väčších celkov.
Kto je na tom horšie?
Medzi Francúzskom a UK sa rozpútala výmena názorov o tom, kto by mal prvý dostať znížený rating z úrovne AAA. Obe krajiny majú vlastné špecifické problémy a ani jedna sa pravdepodobne nevyhne ekonomickému spomaleniu budúci rok. Vyjadrenia Noyera, že UK je na tom horšie ako Francúzsko, nie je tak úplne pravda. Ekonomicky je na tom v súčasnosti Francúzsko o niečo lepšie ako Británia, ale Francúzsko má tri problémy: Euro, ESM a EFSF. Treba si uvedomiť, že UK má vlastnú centrálnu banku, ktorá výdatne pomáha ekonomike. Britský premiér Cameron a jeho odmietavý postoj k zmene lisabonskej zmluvy je logický, pretože zmena zmluvy by skutočne mohla nepríjemne zasiahnuť Veľkú Britániu. V súčasnosti stojí otázka tak, či chce UK ostať v Európe, ktorá sa chce vydať cestou austerity a rastu moci Bruselu, alebo zaujme opäť svoje postavenie, ktoré mala posledných 2000 rokov. Francúzsko a UK sú krajiny s ratingom AAA, avšak na grafe je s nimi porovnávané aj Nemecko, pretože klub AAA už nie je čím býval. Komu mi mal byť znížený rating? Posúďte sami.
Fundamentálny výhľad
Dnešný US makroekonomický kalendár prinesie z USA index spotrebiteľských cien, ktorý by mal mať len marginálny dopad na obchodovanie na US akciových trhoch. Práve najdôležitejšie fundamenty čakáme v Európe: talianska dolná komora bude hlasovať o Montiho rozpočte a rovnako aj Budensrat bude prerokovávať rozpočet na budúci rok. Prvá a tretia najväčšia ekonomika eurozóny môžu dnes výrazne zamiešať karty. Obavy sú najviac o Taliansko, kde Monti naráža na odporu Ligy Severu a odbory. Nepodporenie Montiho rozpočtu by sa rovnalo veľkým problémom pre talianske dlhopisy, ktoré nie náhodou ako jediné z Eurozóny posledné dni rástli, aj keď dlhopisy ostatných krajín klesali. Hlasovanie o rozpočte bude spojené s hlasovaním o dôvere a ak padne Montiho vláda, rýchla náhrada, ktorá by upokojila trhy, neexistuje. Talianska šedá labuť mieri ku kapitálovým trhom.
Technický pohľad
Americký akciový index S&P500 a jeho pohyb bude determinovaný hlasovaním talianskej dolnej komory, sentimentom z Európy a zníženým ratingom 8 svetových bánk. V prípade schválenia rozpočtu je možný návrat indexu S&P500 k úrovni 1227 bodov, kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Prerazenie tejto úrovne by znamenalo možný rast k 1240 bodom. Naopak, neschválenie by znamenalo výrazný výpredaj a ten by pravdepodne poslal S&P500 pod 1200 bodov k úrovni 1193 bodov. Očakávam, že taliansky parlament príjme Montiho rozpočet a rovnako aj úspešnú rozpravu v nemeckom Bundesrate, avšak zníženie ratingu bánk a nové komplikácie v podobe rakúskej strany Zelených, by mohli výrazne limitovať rast akciového indexu S&P500.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |