Je rally už u konca?
Americké akciové trhy zaznamenali včera mierny pokles pred dnešnými výsledkami nezamestnanosti: Dow Jones -0,21%, Nasdaq +0,22% a S&P500 -0,19%. Obchodníci na lepšie výsledky nákupných manažérov výrobného sektora reagovali skôr chladne a rozporuplné správy z eurozóny zastavili akciovú rally iba deň po globálnej intervencii.
1. Index nákupných manažérov výrobného sektora (PMI) zaznamenal rast na úroveň 52,7, pričom očakávania analytikov boli na úrovni 51,8 bodov. Očakávania amerických podnikov sa zlepšujú aj napriek problémom v Európe a spomaľujúcej Číne. Celkový index ISM zaznamenal rast, ale niektoré pod-indexy naznačujú pokračujúci negatívny trend. Najväčší rast zaznamenali nové objednávky a zásoby, čo je pred sviatkami logické. Naopak, zamestnanosť pokračuje v poklese a viacero sektorov sa vyjadrilo, že nikto nechce zamestnávať a súčasným počtom zamestnancov chce výrazne zvýšiť celkovú produktivitu (sen každého podnikateľa). Samozrejme, ropa na 100 USD nie je dobre vnímaná a preto môže dôjsť k poklesu PMI po novom roku. ISM v USA začína divergovať od ostatných významných svetových ekonomík, či sa teda jedná len krátkodobé zlepšenie, alebo či budú svetové ekonomiky nasledovať americkú, sa dozvieme do konca roka.
2. Problémy v eurozóne sú čoraz výraznejšie, avšak guvernér Mario Draghi naznačil, že intervencia ECB je možná v prípade splnenia určitých podmienok. "Veríme, že spoločná monetárna únia potrebuje kompaktnú fiškálnu úniu a potom môžu nasledovať určité kroky, avšak správne poradie je veľmi dôležité". Aké ďalšie kroky? Intervencia a ECB ako veriteľ poslednej inštancie. Akonáhle dôjde k výraznejšiemu prehĺbeniu fiškálnej únie, ECB bude mať rozviazané ruky. Samozrejme, bez zmeny lisabonskej zmluvy a len na úrovni bilaterálnych dohôd by to bolo "nestabilné". Ako sa zdá, Nemecko a Fínsko sa na to pozerajú inak. Fíni chcú, aby bol vytvorený variant pre rozpad eurozóny a nemecký minister financií Schäuble sa nechal inšpirovať návrhom piatych múdrych mužov (poradcovia nemeckej vlády - pričom jeden z nich je vlastne žena), kde sa má vytvoriť fond, ktorý by prepísal na seba všetky dlhy krajín eurozóny nad 60% HDP. Ako sa zmení alebo nezmení lisabonská zmluva nie je jasné a zdá sa, že to nevedia ani samotní politici. Výsledok bude známy na poslednú chvíľu, avšak ak nedôjde k výraznejšej integrácii a k náznakom smerovania k centrálnemu prerozdeľovaniu, klauzula o rozpade eurozóny by mala byť prvým schváleným bodom.
Kto nás zachráni?
Svetová ekonomika sa dostala do bezprecedentného zadĺženia. Celkový dlh bol nad úrovňou 200% HDP len v časoch vojny, dnes je na 310%. Zadĺžené nie sú len krajiny, ale predovšetkým súkromný sektor a mamutí bankový sektor. V súčasnosti už neexistuje žiadny záchranca, štáty už nedokážu absorbovať straty súkromného a bankového sektora bez výraznej reformy príjmov a výdajov. Globálny cyklus zadlžovania je na svojom vrchole a sme pred celkovým delevergingom globálneho dlhu. Centrálne banky sa budú snažiť dodávať likviditu, avšak to môže v konečnom dôsledku uškodiť, predovšetkým dôveryhodnosti mien. V nasledujúcich rokoch bude preto dochádzať k defaultom spoločností, bánk a štátov, splatenie tohto dlhu by trvalo veľmi dlho. Myslíte, že na to bude mať ľudstvo trpezlivosť?
Dnes sa pozornosť obchodníkov upriami na najdôležitejšie číslo americkej ekonomiky - nezamestnanosť. Vzhľadom na veľmi dobré výsledky ADP zmeny zamestnanosti sa dá očakávať rast NFP (celková zmena pracovných miest) nad 150 tis. miestami. Trhový konsenzus je na úrovni 125 tis. miest a prípadný rast o 200 tis. miest by mal znamenať rast na US akciových trhoch. V prípade pozitívnych výsledkov je možný rast k 200 MA na 1265 bodoch a rezistenciou by mohla byť úroveň 1277 bodov. Naopak, negatívne výsledky a pokračovanie prehlbovania problémov v eurozóne by mohli znamenať test 1230 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8047 | 10.92 % |