Amerika oslavovala Deň vďaky vzdania zatiaľ čo Európa čakala na výsledky stretnutia Merkelová, Sarkozy, Monti a dúfala, že politici nájdu recept pre prežitie eurozóny. Nestalo sa tak a výpredaj na väčšine akciových trhov pokračuje: FTSE1000 -0,24%, CAC40 -0,1%, DAX -0,54%, FTSE MIB +0,03% a IBEX35 -0,23%.
Európske makroekonomické dáta skončili dobre, no na rast to nestačilo
Európska obchodná fáza začala v pozitívnom sentimente po potvrdení rastu ekonomiky Veľkej Británie o 0,5% a lepšími výsledkami nemeckého inštitútu IFO. Klaus Abberger hlavný koordinátor prieskumu uviedol, že nemeckí podnikateľia sú menej skeptickí a Nemecko má dobrú šancu sa vyhnúť kontrakcii počas tejto zimy. Nemecká ekonomika podľa Abbergera nebol príliš zasiahnutá dlhovou krízou. Abberger ďalej uviedol, že by ECB mohla znížiť úrokovú mieru o 0,25% na 1,00% a potom mala čakať ako sa bude vyvíjať ekonomika. Prieskum IFO inštitútu (podnikateľský sentiment - reálna ekonomika) bol oveľa optimistickejší ako prieskum ZEW (sentiment investorov - kapitálový trh), ktorý naznačoval reálnu možnosť kontrakcie nemeckej ekonomiky v 1Q 2012. Makroekonomické dáta z Európy boli pozitívne, ale celkový rast nestačili.
Portugalsko s opäť s nižším ratingom
Agentúra Fitch znížila rating Portugalska na stupeň BB+ z BBB- a ponechala negatívny výhľad. Podľa agentúry sú reformy v krajine príliš pomalé a portugalské banky sa musia rekapitalizovať. Výnos na 10-ročných portugalských dlhopisoch je na úrovni 12,211%, avšak výnos na 2-ročných dlhopisoch je na úrovni 16,685%. Vidíme podobnú deformáciu ako pri Grécku, keď výrazné krátkodobé riziko zvýšilo výnos predovšetkým na dlhopisoch s kratšou splatnosťou. Zníženie ratingu krajiny nie je žiadnym prekvapením, avšak je signálom ďalších možných znížení aj iných členov klubu PIIGS.
Štrasburg nepriniesol nič nové
Očakávaním míting Sakozy-Merkelová-Monti skončil pre akciové trhy sklamaním a bol hlavným dôvodom pokračovania medvedieho sentimentu na trhoch. Predstavitelia troch najväčších ekonomík eurozóny sa dohodli na tom, že ECB nebude výraznejšie participovať na riešení krízy a rovnako aj odmietli spoločné eurobondy. Tým pádom zatvorili dvere dvom možným riešeniam európskej krízy, ktoré samozrejme mali svoje riziká. Jediný Monti uviedol, že eurobondy mohli urýchliť smerovanie k fiškálnej únii. Na čom sa zhodli, je zmena lisabonskej zmluvy, ktorá podľa Sarkózyho je zaostalá a spôsobila dlhovú krízu. Politici vôbec neuviedli o aké zmeny má ísť, ale ubezpečili stále dúfajúci trh, že zmena sa nebude týkať ECB. Konkrétne návrhy zmien majú byť jasné pred summitom EU na začiatku budúceho mesiaca. Merkózy ďalej opakoval, že lisabonská zmluva musí prehĺbiť politickú a ekonomickú integráciu. Domnievam sa, že prvým bodom novej zmluvy budú pokuty pre vyšší deficit a druhým bodom bude možnosť opustiť Eurozónu. Nemecko sa rozhodlo, že bude pokračovať v hesle: "Čo je dobré pre Európu, je dobré pre Nemecko", ale s malou zmenou "Čo je dobré pre Nemecko je dobré pre Európu". Otázka, ale znie. Je znižovanie výdavkov a dlhové brzdy dostatočným riešením súčasnej krízy? Čiže ten kto tieto nové opatrenia nezvládne musí odísť? Ak to tak je, eurozóna sa rozpadne na začiatku budúceho roka o tom nie je pochýb. Potom bude pravdepodobne nasledovať ešte jedna zmena. Súčasný systém v Európe - jedna krajina jeden hlas sa zmení na väčšinový systém podľa veľkosti ekonomiky.
Štrasburský verdikt sa obchodníkom nepozdáva
Reakcia na tlačovú konferenciu v Štrasburgu bola jasná. Výnosy na nemeckých, španielskych a talianskych dlhopisoch zaznamenali ďalší rast. Belgické 10-ročné dlhopisy majú najvyšší výnos od roku 2000. Štrasburský "verdikt" znamená ďalší rast rizika na trhu a novú vlnu výpredajov, a to nie len zo strany zahraničných investorov ale aj domácich bánk. Kapitál začína utekať z Európy do US dlhopisov, poukazuje na to nie len európsky dlhopisový trh ale aj pokles Eura. Súčasný vývoj na dlhopisovom trhu je tikajúcou bombou pre európsky bankový sektor a aj pre samotnú ECB a vybuchnúť môže už skôr ako si myslíme.
Dnešný výhľad
Dnes je makroekonomický kalendár v USA prázdny a z eurozóny očakávame maloobchodný predaj z Talianska a indikátor spotrebiteľskej dôvery z Francúzska. Obchodovanie na na NYSE bude skrátené, americké akciové trhy zatvoria o 19:00 nášho času. Môžeme preto očakávať opäť menšiu likviditu na trhu, avšak pohyby môžu byť vzhľadom na "štrasburský verdikt". Americký akciový index S&P500 dnes bude pravdepodobne testovať úroveň 1150 bodov a v prípade prelomenia je možný pokles k 1136 bodom. Rezistencia je na úrovni 1162 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8047 | 10.92 % |