Veštec z Omahy sa s jeho investičným strojom Berkshire Hathaway nedávno objavil v médiách v súvislosti s hlavnými investíciami, ktoré zrealizoval v uplynulom roku (len za tretí kvartál investoval 24 miliárd dolárov). Tie zahŕňajú Lubrizol, MasterCard, prioritné akcie Bank of America a IBM. Výskum ukázal, že investori, ktorí si kúpili rovnaké akcie ako Berkshire Hathaway, dokonca aj keď nákup uskutočnili až mesiac po tom, čo bol zverejnený v kvartálnom reportu, by zarobili za 30 rokov približne 10,75% ročne, pričom index S & P500 má za tú istú dobu priemerný výnos 13,83%.
Zamerajme sa na dve akvizície, ktoré Berkshire Hathaway uskutočnil v poslednom roku, na IBM a MasterCard a skúsme dešifrovať, na čo presne sa Buffet zameriava, keď míňa hromady hotovosti.
IBM
Buffet nedávno skúpil 5,5 percentuálny podiel v IBM v hodnote 10,7 miliardy USD. Od marca tohto roku kupoval akcie okolo 165 USD za kus a teraz je teda v zisku cca 20 dolárov na akciu, čiže 12 percent. Čo sa Buffetovi na IBM páči? Väčšinu ľudí možno prekvapí, že IBM generuje iba 8 percent zisku pred zdanením z tzv. “komoditizovaného hardvéru” a sústredí sa skôr na softvérové a technologické služby, ktoré tvoria 83 percent zisku pred zdanením. A práve týmto presunom smerom k softvéru (o čo sa snaží aj HP) sa spoločnosť stala flexibilná a zvýšila tak svoj ekonomický záber.
Výsledkom je zvýšenie hrubej marže, ziskovej marže a vysoká návratnosť vlastného imania (v roku 2010 dosiahla výšku 60 percent). IBM sa tiež v uplynulých šiestich rokoch darilo dvíhať čistý príjem v priemere o 12,5 percenta. Hoci obrat sa len vrátil na úrovne z roku 2008, Buffetovi je jasné, že biznis model IBM je cyklický a závisí na tom, ako firmy investujú do technológií. A nie je pri cene vo výške P / E okolo 13 práve lacná kúpa.
MasterCard
MasterCard sa podobá investíciám, ktoré Buffet uskutočnil v prípade American Express a Visa, čo len zdôrazňuje jeho vnímanie potenciálneho odklonu od úhrady v hotovosti. Len málo spoločností sa dnes môže pochváliť takým globálne záberom, ako Visa, American Express a MasterCard majú v prípade bezhotovostných platieb. Neprekvapí tak, že Warren Buffet má v portfóliu Berkshire všetky tri spoločnosti, ktoré dajú dohromady trhový podiel cca 91 percent (pozri tabuľku 1).
Hoci nakúpil MasterCard za cca 250 dolárov za akciu a súčasná hodnota je cca 360 dolárov (zisk cca 44%), stále stojí za to, pozrieť sa na bezhotovostný platobný biznis jeho očami.
VISA i MasterCard sa aktuálne obchodujú z pohľadu ocenenia pomerne vysoko (tabuľka 2), majme ale na pamäti, že MasterCard zvyšuje obrat aj zisk priemerne o 18 percent. Za posledných päť rokov je to celkom o 118 percent a tak môžeme predpokladať, že majú dobrý biznis model. Hoci sa MasterCard teraz obchoduje na očakávanom P / E za rok okolo 19, ak firma udrží rast na súčasných úrovní, je Buffetov nákup viac ako rozumný.
Zhrnutie
Buffet často kupuje firmy, ktoré majú takú trhovú výhodu, ktorá im umožní buď získať trhový podiel alebo si držať konkurentov ďalej od tela. Oba faktory možno analyzovať pohľadom na zvyšovanie hrubých a ziskových marží danej firmy. Schopnosť väčšiny investorov vyčuchať obchod sa nebude zhodovať so schopnosťou Buffetovou, ale aspoň sa môžu držať jeho motta: investovať do spoločností so silným rastom a ekonomickou výhodou za rozumnú cenu.
Ak sa vám zdá, že to je príliš náročné, sledujte kvartálne reporty Berkshire Hathaway a ak sa história opakuje, mali by ste byť schopní ľahko tromfnúť trh.
Autor: www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8047 | 10.92 % |